Dlaczego psy nie lubią świąt? Oto 5 najważniejszych powodów

Dlaczego psy nie lubią świąt? Oto 5 najważniejszych powodów

Kiedy myślimy o postaci, która nie przepada za świętami Bożego Narodzenia, na myśl od razu przychodzi nam Grinch. Nie jest to jednak jedyne futrzaste stworzenie, które w tym magicznym okresie może czuć się nieswojo. W końcu, po niemal całym roku harmonii, w domu zaczyna się robić zamieszanie, każdy jest czymś zajęty, w kuchni następuje eksplozja smaków i zapachów, wygląd mieszkania zmienia się o 180 stopni, a gdzieś pomiędzy tym wszystkim próbuje odnaleźć się nasz czworonożny przyjaciel. Oto 5 rzeczy, które mogą w tym okresie najbardziej dać się we znaki naszemu psiakowi.

Jedzenie, wszędzie

Nie jest niczym nowym, że święta kojarzą nam się przede wszystkim z jedzeniem. Wszak na samą wigilię przygotowywanych jest 12 potraw, po niej jest kolejny dzień wielkiego obżarstwa, a po nim jeszcze kolejny. Jeżeli dodamy, że wszystkie potrawy możemy oglądać, wąchać, ale pod żadnym pozorem nie wolno nam ich tknąć, to święta mogą zamienić się w jedną, niekończącą się męczarnie. I w istocie, tak wyglądają z perspektywy naszego psa. Dlatego też, przed świętami, warto jest zadbać o odpowiedni zestaw przysmaków dla naszego czworonoga, które skutecznie odciągną jego uwagę od świątecznego stołu.

Ciepłe, rodzinne święta… poza domem

Jedną z pięknych, polskich tradycji, jest spędzanie świąt Bożego Narodzenia wspólnie z rodziną, a to wiąże się nieraz z wyjazdem. O ile sama podróż, nie musi wcale być  największym utrapieniem, pod warunkiem, że nasz piesek nie cierpi na chorobę lokomocyjną, o tyle samo przebywanie w innym domu nieraz wiąże się z dyskomfortem. Inni ludzie, inny rytmy dnia, inne otoczenie, być może również inne zwierzaki. Dobrze jest zatem całą wyprawę przemyśleć wcześniej, i zapewnić naszemu pupilowi rzeczy, dzięki którym poczuje się bardziej komfortowo. Ulubione zabawki, gryzaki, przekąski, legowisko etc.

A co jeśli to do nas przyjeżdżają goście?

Cóż… wówczas oznacza to prawdopodobnie jeszcze większy harmider niż dotychczas. Nie każdy pies reaguje pozytywnie na nowe osoby, a tym bardziej na dużą ilość nowych osób. Wśród gości, z pewnością znajdą się dzieci, które niespecjalnie wiedzą, jak obchodzić się z psem. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest zaaranżowaniem psiakowi przestrzeni wyłączonej ze wspólnego spotkania, gdzie w razie stresu lub dyskomfortu, będzie mógł znaleźć chwilę spokoju.

Wszelkie rodzinne spotkania wymagają przygotowań

A ‘przygotowania do świąt’ oznaczają mnóstwo pracy, zabieganie i brak czasu, a w tej sytuacji brak czasu dla naszego pupila. W związku z tym spacer lub zabawę z psem należy potraktować jako jeden z obowiązków, który musimy zmieścić w naszym świątecznym harmonogramie. Jeżeli sami nie jesteśmy w stanie zorganizować chwili dla naszego czworonoga, warto wówczas poprosić któregoś z domowników o pomoc. W święta, psy często mogą czuć się pominięte i nieco zapomniane, dlatego tym bardziej dobrze jest pamiętać o poświęceniu im chwili uwagi.

Święta, święta i… Sylwester

Skoro Sylwester, to również fajerwerki. A skoro fajerwerki, to również grupa aktywistów, która uparcie postanawia sprawdzać ich działanie na kilka dni przed Nowym Rokiem. Temat psów i fajerwerków przewija się w mediach co roku. I choć świadomość ludzi na temat skutków strzelania petardami rośnie, to problem cały czas występuje. Jedynym rozwiązaniem jest przeniesienie legowiska naszego psa do miejsca w mieszkaniu, które jest możliwie najbardziej wyciszone i odporne na hałasy dobiegające zza okna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *