Dlaczego psy nie lubią świąt? Oto 5 najważniejszych powodów

Dlaczego psy nie lubią świąt? Oto 5 najważniejszych powodów

Kiedy myślimy o postaci, która nie przepada za świętami Bożego Narodzenia, na myśl od razu przychodzi nam Grinch. Nie jest to jednak jedyne futrzaste stworzenie, które w tym magicznym okresie może czuć się nieswojo. W końcu, po niemal całym roku harmonii, w domu zaczyna się robić zamieszanie, każdy jest czymś zajęty, w kuchni następuje eksplozja smaków i zapachów, wygląd mieszkania zmienia się o 180 stopni, a gdzieś pomiędzy tym wszystkim próbuje odnaleźć się nasz czworonożny przyjaciel. Oto 5 rzeczy, które mogą w tym okresie najbardziej dać się we znaki naszemu psiakowi.

Jedzenie, wszędzie

Nie jest niczym nowym, że święta kojarzą nam się przede wszystkim z jedzeniem. Wszak na samą wigilię przygotowywanych jest 12 potraw, po niej jest kolejny dzień wielkiego obżarstwa, a po nim jeszcze kolejny. Jeżeli dodamy, że wszystkie potrawy możemy oglądać, wąchać, ale pod żadnym pozorem nie wolno nam ich tknąć, to święta mogą zamienić się w jedną, niekończącą się męczarnie. I w istocie, tak wyglądają z perspektywy naszego psa. Dlatego też, przed świętami, warto jest zadbać o odpowiedni zestaw przysmaków dla naszego czworonoga, które skutecznie odciągną jego uwagę od świątecznego stołu.

Ciepłe, rodzinne święta… poza domem

Jedną z pięknych, polskich tradycji, jest spędzanie świąt Bożego Narodzenia wspólnie z rodziną, a to wiąże się nieraz z wyjazdem. O ile sama podróż, nie musi wcale być  największym utrapieniem, pod warunkiem, że nasz piesek nie cierpi na chorobę lokomocyjną, o tyle samo przebywanie w innym domu nieraz wiąże się z dyskomfortem. Inni ludzie, inny rytmy dnia, inne otoczenie, być może również inne zwierzaki. Dobrze jest zatem całą wyprawę przemyśleć wcześniej, i zapewnić naszemu pupilowi rzeczy, dzięki którym poczuje się bardziej komfortowo. Ulubione zabawki, gryzaki, przekąski, legowisko etc.

A co jeśli to do nas przyjeżdżają goście?

Cóż… wówczas oznacza to prawdopodobnie jeszcze większy harmider niż dotychczas. Nie każdy pies reaguje pozytywnie na nowe osoby, a tym bardziej na dużą ilość nowych osób. Wśród gości, z pewnością znajdą się dzieci, które niespecjalnie wiedzą, jak obchodzić się z psem. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest zaaranżowaniem psiakowi przestrzeni wyłączonej ze wspólnego spotkania, gdzie w razie stresu lub dyskomfortu, będzie mógł znaleźć chwilę spokoju.

Wszelkie rodzinne spotkania wymagają przygotowań

A ‘przygotowania do świąt’ oznaczają mnóstwo pracy, zabieganie i brak czasu, a w tej sytuacji brak czasu dla naszego pupila. W związku z tym spacer lub zabawę z psem należy potraktować jako jeden z obowiązków, który musimy zmieścić w naszym świątecznym harmonogramie. Jeżeli sami nie jesteśmy w stanie zorganizować chwili dla naszego czworonoga, warto wówczas poprosić któregoś z domowników o pomoc. W święta, psy często mogą czuć się pominięte i nieco zapomniane, dlatego tym bardziej dobrze jest pamiętać o poświęceniu im chwili uwagi.

Święta, święta i… Sylwester

Skoro Sylwester, to również fajerwerki. A skoro fajerwerki, to również grupa aktywistów, która uparcie postanawia sprawdzać ich działanie na kilka dni przed Nowym Rokiem. Temat psów i fajerwerków przewija się w mediach co roku. I choć świadomość ludzi na temat skutków strzelania petardami rośnie, to problem cały czas występuje. Jedynym rozwiązaniem jest przeniesienie legowiska naszego psa do miejsca w mieszkaniu, które jest możliwie najbardziej wyciszone i odporne na hałasy dobiegające zza okna.

Spodobają Ci się również te posty

Pomóż zwierzętom przetrwać mrozy

Pomóż zwierzętom przetrwać mrozy

Tym razem chcę napisać parę słów o zwierzętach nie mieszkających w ciepłych domach  i mieszkaniach, ale trzymanych na zewnątrz w budach i kojcach. Niektórzy myślą, że każdy pies jest w stanie poradzić sobie w zimie i że jego organizm przystosowany jest do niskich...

Efekt kobry w szkoleniu psa

Efekt kobry w szkoleniu psa

Brytyjski rząd kolonialnych Indii był zaniepokojony wzrostem populacji kobry. Dlatego zaoferował nagrodę za każdą martwą kobrę. Początkowo program rządowy odnosił duży sukces. Wypłacano coraz większe sumy jako nagrody za zabite kobry. Wtedy przedsiębiorczy Hindusi...

Jak oduczyć szczeniaka sikania w domu

Jak oduczyć szczeniaka sikania w domu

Mały szczeniak jest jak małe dziecko – sika często i nie kontroluje tego.  Uczenie szczeniaka załatwiania się na dworze wymaga uważności i niezłego refleksu. Po pierwsze – szczeniak zwykle załatwia się w następujących momentach: po przebudzeniupo jedzeniupo...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *