Czy zaginięcie psa można gdzieś zgłosić?

Czy zaginięcie psa można gdzieś zgłosić?

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Jak wiadomo, jego pielęgnacja i utrzymanie należą do bardzo wymagających przedsięwzięć. Przede wszystkim, sam wybór rasy psa jest niezwykle trudny. Zależy to od takich kwestii, jak nasz czas, możliwości finansowe, aktywność fizyczna, poczucie estetyki, czy towarzystwa oraz charakter osobisty. Z pewnością psy takie jak sznaucer, rottweiler, czy husky wymagają twardszej ręki, a zarazem dostarczeniu atrakcji i żywiołowości w ich życiu. Z kolei yorkshire terrier, maltańczyk, bichon frise, czy pudel będą przeznaczone dla osób ceniące sobie jakość estetyczną – jednocześnie należy im zapewnić szerokie spektrum pielęgnacyjne. Bardzo ważne jest też, aby przygotować optymalne warunki mieszkaniowe dla jamnika, mopsa, czy buldoga – ze względu na ich krępą budowę ciała, np. wychodzenie po schodach może stanowić spory trud. Wychowanie psa to także spory wysiłek i konieczność zrozumienia “psiej percepcji” – zwłaszcza pierwsze miesiące są najważniejsze, aby nauczyć psa właściwych nawyków – od toalety, poprzez zachowanie w stosunku do innych ludzi, aż po akceptację przyzwyczajeń właściciela. Ten ostatni musi mieć się na baczności, aby nie stracić swoje milusieńskiego z oka i pilnować go przez cały czas.

Czy pies może się zgubić?

Newralgiczną sytuacją jest, gdy pies się zgubi. Może być wiele tego przyczyn. Czasem jest to nieuwaga podczas spaceru, innym razem nieodpowiednio zabezpieczone ogrodzenie, a czasem przykrzejsze sytuacje, jak kradzież przez osobę z zewnątrz. Wobec tego ważne jest, aby znać podstawowe przyzwyczajenia psa – jest to np. powrót na miejsce, w którym widzi swojego właściciela po raz ostatni. Dlatego, gdy jednak nasz pupil zniknie, powinniśmy wpierw uzbroić się w cierpliwość i przez moment zostać tam, gdzie widzieliśmy go po raz ostatni, a być może spotkamy go wkrótce ponownie.

Pytaj ludzi, czy widzieli Twojego zwierzaka?

Kolejną możliwością jest zadawanie pytań osób, które znajdują się w pobliżu, czy zwierzę nie było widziane. Istotne jest, aby podawać najważniejsze cechy charakterystyczne, które mogą pozwolić odróżnić naszego zwierzaka od innych. Warto także prześledzić całą trasę, którą chodzimy z psem na spacery lub ewentualnie inne zakątki, w których kiedyś gdzieś z nim byliśmy. Można również pozostawić im swój numer telefonu – zwłaszcza innym osobom spacerującym z psami – one mogą być szczególnie zainteresowane odnalezieniem innych pupili. Ponadto, istotne są pory, w których należy szukać zwierząt. Np. nocą szansa na znalezienie się psa zwiększa się niż za dnia. Wtedy jest bowiem większa cisza, a poza tym może on szukać jedzenia, dzięki czemu stanie się bardziej widoczny.

Zgłoszenie zaginięcia odpowiednim osobom

Zaginięcie psa można zgłosić dla międzynarodowych baz danych zajmujących się bezpieczeństwem zwierząt. Dzięki temu o zaginięciu są informowane także pobliskie gabinety weterynaryjne, czy schroniska, które starają się wspomóc poszukiwania. Również straż miejska lub gminna może otrzymać stosowne informacje, co umożliwi znacznie sprawniej znaleźć właściwego psa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *