Czy pies powinien spać z człowiekiem na łóżku?

Czy pies powinien spać z człowiekiem na łóżku?

Spanie z psem budzi wiele kontrowersji. Niektórzy ludzie nie mają z tym żadnych problemów, dla innych natomiast jest to nie do wyobrażenia. Jak to wygląda od strony psychologicznej? Czy spanie ze zwierzakiem w jednym łóżku jest dobrym pomysłem?

Czy spanie z psem to dobry pomysł?

Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby pies nie mógł spać z nami w łóżku. Wszystko zależy od właściciela i jego preferencji. Przeciwnicy spania z psem głoszą, że jest to bardzo niehigieniczne, a w dodatku niezbyt komfortowe. Pies może mieć w swojej sierści różnego rodzaju owady, a w dodatku nie myje się codziennie, dlatego też musimy liczyć się z niezbyt miłym zapachem w łóżku. Jeśli nam to nie przeszkadza – nie ma żadnych innych przeciwwskazań.

Warto także zastanowić się nad kwestią komfortu i bezpieczeństwa. Jeśli jesteśmy właścicielami bardzo dużego psa, to spanie z nim może być bardzo mało komfortowe. Zwierzę takie będzie próbowało zająć jak najwięcej terenu, dlatego też może dojść nawet do małych łóżkowych wojenek. Właściciele bardzo małych psów powinni natomiast uważać na to, by nie przygnieść swojego pupila, gdyż będzie to niebezpieczne nie tylko dla zwierzaka, ale także dla nas.

Teoria dominacji

Zwolennicy trzymania psa z dala od łóżka uznają, że pozwalanie psu na wchodzenie do łóżka może doprowadzić do tego, że poczuje się on panem domu i będzie próbował zdominować właściciela. Pies powinien dokładnie rozumieć, że istnieją w domu strefy tabu, do których nie może on wchodzić.

Okazuje się jednak, że nie jest to prawda, a psy kładąc się z nami w łóżku, czują się bezpiecznie i uznają to za pogłębienie więzi. Teoria dominacji nie sprawdza się więc w praktyce, dlatego też, jeśli jesteśmy przeciwnikami wpuszczania psa do sypialni tylko z tego powodu, możemy sobie odpuścić.

Dzielenie łóżka z psem – zasady

Nawet jeśli nie widzimy nic złego w tym, że pies śpi na naszym łóżku, warto wprowadzić kilka zasad i reguł, które sprawią, że będzie nam dużo łatwiej zapanować nad zwierzakiem. Pies powinien czuć respekt przed wejściem na nasze łóżko i powinien to robić tylko na naszą wyraźną zgodę. Musi on także nauczyć się schodzić z pościeli na komendę.

Pies nie powinien także blokować nam dostępu do łóżka. Jeśli zwierzę rozwali się tak, że zajmuje miejsce jednego z małżonków, kategorycznie należy rozkazać mu zejść.  Zwierzę powinno także posiadać własne posłanie, w którym będzie odpoczywało wtedy, gdy łóżko z jakichś przyczyn będzie dla niego niedostępne.

Pies śpiący w legowisku

Pies wchodzi na łóżko głównie dlatego, że jest ono ciepłe i miękkie, a w dodatku na pościeli czuć nasz zapach. Wszystko to sprawia, że zwierzę czuje się bezpiecznie. Jeśli nie chcemy dopuścić do tego, by pies spał z nami, najlepiej postawić jego legowisko tuż obok naszego łóżka, by mimo to czuł się tam jak w domu. Musimy być także konsekwentni w swoich czynach i pod żadnym pozorem nie pozwalać zwierzakowi na kładzenie łap na pościeli. Samo legowisko powinno być duże i wygodne, a jeśli pies nie potrafi się do niego przekonać, dobrym pomysłem będzie wyłożenie go starą, mocno przesiąkniętą naszym zapachem, koszulką.

9 komentarzy

  1. Szczególnie pies biegający po dworze powinien spać z nami w łóżku. Świat bakterii, wirusów i podobnych rzeczy jest obcy autorowi posta.

    • Bakterie, wirusy i inne podobne “rzeczy”towarzyszą nam na każdym kroku. Ba, nawet większość zawartości naszych jelit to są właśnie bakterie. NIe ma co panikować. To jest normalne i nie powoduje żadnych strasznych konsekwencji. A wręcz przeciwnie.

    • Tobie to chyba ogólnie świat jest obcy, zapominasz ze sam wychodzac na pole przynosisz owe “bakterie, wirusy i podobne rzeczy”.

  2. Ja pozwalam swojemu psu spać ze mną, ale zawsze musi poczekać, aż go zawołam do łóżka. Może spać tylko z jednej strony obok mnie. Schodzi na komendę. Obaj jesteśmy zadowoleni 🙂 Obok łóżka ma swoje posłanie, gdzie schodzi gdy mu za ciepło itd. Przy chęci ponownego wejścia na łóżko, czeka aż znów mu pozwolę wejść. Od kiedy zacząłem mu pozwalać na spanie ze mną zauważyłem, że nasze relacje jeszcze się poprawiły. Super sprawa. Sam nigdy nie wchodzi, więc mam pewność, że jest czysty, gdy idziemy spać, bo tylko wtedy mu pozwalam.

  3. My z mezem dzielimy sypialnie z dwoma Yorkami.Nie wyobrazam sobie abym nie mogla sie do nich przytulic .Maz tylko czeka ,az do niego wskocza .Czasami spimy powyginani jak paragrafy bo zal ich budzic aby sie przemiescily.
    Kochamy je bardzo i moze sie dom spalic i moga ukrasc auto ale nie pieski one sa dla nas calym swiatem❤Oczywiscie dyscyplina tez jest,jak z dziecmi????.

  4. Ja spie razem z moim pappilon w moim lozku , nie mam czego sie obawiac jest czysciutka i przeszla wszystkie szczepienia oraz totalne czyszczenie zabkow ma 5 lat a zabki czysciutkie jak perelki , ale czyszczenie zebow jest drogie gdyz, pies na czas czyszczenia musi byc uspany.

  5. Od dłuższego czasu opiekuję się pieskiem mojego szefa podczas jego wyjazdów służbowych, wiem że szef nigdy nie pozwalał mu spać razem z nim, ale ja nie mam z tym problemu a piesek sam garnie się żeby spać przytulony do mnie, wydaje mi się że brakowało mu takiej bliskości z opiekunem i poczucia bezpieczeństwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *