Czy pies powinien spać z człowiekiem na łóżku?

Czy pies powinien spać z człowiekiem na łóżku?

Spanie z psem budzi wiele kontrowersji. Niektórzy ludzie nie mają z tym żadnych problemów, dla innych natomiast jest to nie do wyobrażenia. Jak to wygląda od strony psychologicznej? Czy spanie ze zwierzakiem w jednym łóżku jest dobrym pomysłem?

Czy spanie z psem to dobry pomysł?

Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby pies nie mógł spać z nami w łóżku. Wszystko zależy od właściciela i jego preferencji. Przeciwnicy spania z psem głoszą, że jest to bardzo niehigieniczne, a w dodatku niezbyt komfortowe. Pies może mieć w swojej sierści różnego rodzaju owady, a w dodatku nie myje się codziennie, dlatego też musimy liczyć się z niezbyt miłym zapachem w łóżku. Jeśli nam to nie przeszkadza – nie ma żadnych innych przeciwwskazań.

Warto także zastanowić się nad kwestią komfortu i bezpieczeństwa. Jeśli jesteśmy właścicielami bardzo dużego psa, to spanie z nim może być bardzo mało komfortowe. Zwierzę takie będzie próbowało zająć jak najwięcej terenu, dlatego też może dojść nawet do małych łóżkowych wojenek. Właściciele bardzo małych psów powinni natomiast uważać na to, by nie przygnieść swojego pupila, gdyż będzie to niebezpieczne nie tylko dla zwierzaka, ale także dla nas.

Teoria dominacji

Zwolennicy trzymania psa z dala od łóżka uznają, że pozwalanie psu na wchodzenie do łóżka może doprowadzić do tego, że poczuje się on panem domu i będzie próbował zdominować właściciela. Pies powinien dokładnie rozumieć, że istnieją w domu strefy tabu, do których nie może on wchodzić.

Okazuje się jednak, że nie jest to prawda, a psy kładąc się z nami w łóżku, czują się bezpiecznie i uznają to za pogłębienie więzi. Teoria dominacji nie sprawdza się więc w praktyce, dlatego też, jeśli jesteśmy przeciwnikami wpuszczania psa do sypialni tylko z tego powodu, możemy sobie odpuścić.

Dzielenie łóżka z psem – zasady

Nawet jeśli nie widzimy nic złego w tym, że pies śpi na naszym łóżku, warto wprowadzić kilka zasad i reguł, które sprawią, że będzie nam dużo łatwiej zapanować nad zwierzakiem. Pies powinien czuć respekt przed wejściem na nasze łóżko i powinien to robić tylko na naszą wyraźną zgodę. Musi on także nauczyć się schodzić z pościeli na komendę.

Pies nie powinien także blokować nam dostępu do łóżka. Jeśli zwierzę rozwali się tak, że zajmuje miejsce jednego z małżonków, kategorycznie należy rozkazać mu zejść.  Zwierzę powinno także posiadać własne posłanie, w którym będzie odpoczywało wtedy, gdy łóżko z jakichś przyczyn będzie dla niego niedostępne.

Pies śpiący w legowisku

Pies wchodzi na łóżko głównie dlatego, że jest ono ciepłe i miękkie, a w dodatku na pościeli czuć nasz zapach. Wszystko to sprawia, że zwierzę czuje się bezpiecznie. Jeśli nie chcemy dopuścić do tego, by pies spał z nami, najlepiej postawić jego legowisko tuż obok naszego łóżka, by mimo to czuł się tam jak w domu. Musimy być także konsekwentni w swoich czynach i pod żadnym pozorem nie pozwalać zwierzakowi na kładzenie łap na pościeli. Samo legowisko powinno być duże i wygodne, a jeśli pies nie potrafi się do niego przekonać, dobrym pomysłem będzie wyłożenie go starą, mocno przesiąkniętą naszym zapachem, koszulką.

Leave a Reply