Czy pies potrafi wykryć SARS CoV-2?

Węch psa – czy pies potrafi wykryć SARS CoV-2?

Wszyscy dobrze wiemy że nasze psy mają niesamowity węch, dlatego często wykorzystuje się ich umiejętności na przykład przy szukaniu narkotyków czy materiałów wybuchowych. W dzisiejszych czasach psi nos został wykorzystany także do wykrywania wirusa SARS CoV-2. Psy mogą wyczuć SARS-CoV-2 w próbkach moczu z 96-procentową dokładnością, zgodnie z badaniem potwierdzającym koncepcję.

Siła psiego nosa

Czy pies potrafi wykryć SARS CoV-2? Wiadomo, że psy są w stanie wyczuć zapachy specyficzne dla różnych chorób, a poprzednie badania wykazały, że SARS-CoV-2 ma również silną sygnaturę zapachową, którą psy mogą wykryć w próbkach śliny i potu. W rzeczywistości, według badania, psy już wykorzystuje się do wykrywania COVID-19 na lotnisku w Dubaju. Jednak nie było wiadomo, czy psy mogą wykryć wirusa w próbkach moczu, gdzie zgodnie z badaniem poziom wirusa jest zwykle niższy.

Aby to zrozumieć, grupa naukowców najpierw wyszkoliła osiem labradorów i jednego owczarka belgijskiego malinois, aby psy rozpoznawały zapach syntetycznej substancji znanej jako uniwersalny związek wykrywający (UDC), który jest zapachem nie występującym naturalnie w środowisku. Umieścili związek na jednym z 12 portów „koła zapachowego” i nagradzali psy za każdym razem, gdy zareagowały na port zawierający UDC.

Gdy psy nauczyły się rozpoznawać UDC, naukowcy wykorzystali koło zapachowe, aby wyszkolić psy w reagowaniu na próbki moczu pobrane od pacjentów z SARS-CoV-2. Próbki pobrano od siedmiu osób z pozytywnym wynikiem testu na SARS-CoV-2 – od dwóch dorosłych i pięciorga dzieci – oraz od sześciu dzieci z ujemnym wynikiem testu SARS-CoV-2. Podczas szkolenia psy otrzymały dwa scenariusze, jeden, w którym koło zapachowe zawierało zapach docelowy w jednym porcie i zapach kontrolny lub rozpraszający w drugim, a drugi, w którym koło zapachowe zawierało wszystkie zapachy kontrolne lub rozpraszające. Wirus został inaktywowany ciepłem lub detergentem, aby uczynić go nieszkodliwym dla psów.

Naukowcy odkryli, że po trzech tygodniach treningu wszystkie psy były w stanie zidentyfikować pozytywne próbki SARS-CoV-2 ze średnią dokładnością 96%. Ogólna specyficzność wynosiła 99%, co oznacza, że nie było prawie żadnych fałszywie pozytywnych wyników; ale ogólna czułość wynosiła 68%, co oznacza, że było kilka wyników fałszywie ujemnych.

Po raz kolejny udowodniono że nasi kudłaci przyjaciele mają niezwykłe umiejętności węchowe.

Adrian Rykaczewski – Wesoła Łapka Iława

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *