Kolory u psa. Jak pies widzi kolory?

Czy kolory dla psów mają znaczenie?

Świat widziany z perspektywy naszych czworonogów. Jak tak naprawdę wygląda? Jak pies widzi kolory? Czy nasi mali przyjaciele widzą wszystko tak samo jak my? Gdyby spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość psim okiem, można by odpowiedzieć na to zagadkowe pytanie.

Oprócz tego, że psy chodzą po świecie na czterech łapach, to mają one również inne spojrzenie na niektóre barwy. Jak pies widzi kolory?

Po pierwsze, można z pewnością stwierdzić, że psy odróżniają więcej kolorów niż czarny, biały oraz szary. Ich siatkówka obejmuje dwa rodzaje światłoczułych komórek, które odpowiedzialne są za rozróżnianie kolorów.  W przypadku ludzi mamy do czynienia z aż trzema rodzajami czopków. W oparciu o tą różnicę można więc wywnioskować, że psy odróżniają niektóre kolory, ale dysponują znacznie węższą skalą widzenia niż ludzie. Istnieją nawet grafiki z percepcją barw, które doskonale obrazują widzenie kolorów przez psy i ludzi. Dzięki nim widzimy, że oprócz szarości, psy dobrze widzą również kolory żółty i niebieski.  Dlatego przy zakupie zabawek oraz akcesoriów do tresury, warto zwracać uwagę na to, co będzie najlepiej widoczne dla naszych pupili. Rozpoznawanie innych barw jest natomiast bardziej skomplikowane.  Najprawdopodobniej kolor czerwony psy widzą jako ciemnoszary lub czarny, kolory zielony i pomarańczowy spostrzegają jako żółty, a barwę fioletową – jako niebieską.

Kolejnym niesamowitym sposobem postrzegania świata przez czworonogi, jest to, że nie dostrzegają one różnicy między zielonym a czerwonym. Warto mieć to na uwadze rzucając pieskom w lesie czerwoną piłkę…  Taka trudność z rozróżnianiem barw przypomina nieco objawy choroby zwanej daltonizmem, która występuje u niektórych ludzi. Jeśli chodzi ostrość widzianych przedmiotów, to jest ona kilkakrotnie słabsza niż w przypadku ludzi. Natomiast  pole widzenia psów ma dużo większy zasięg niż u nas, gdyż wynosi nawet 240 stopni! Ludzie mogą zobrazować sobie to jedynie przy pomocy symulatorów oraz aplikacji.

Dobierz odpowiedni kolor

Podczas treningów oraz zabaw z psem, warto postawić na sprzęt w kolorach zgodnych z ich percepcją kolorów. Znacznie ułatwia im to zadanie, gdyż po prostu lepiej widzą np. rzucany przez nas przedmiot lub ustawiony tor przeszkód. Natomiast jeśli chodzi o sporty węchowe, to warto postawić na różnokolorowe przedmioty, gdyż pies nie powinien kojarzyć danego zapachu z odpowiadającym mu kolorem.

Znaczenie

Percepcja kolorów ma również znaczenie w komunikacji oraz nauce i tresurze naszych czworonogów. Wiąże się to z tym, że dla psa bardziej zrozumiałe i jasne są komendy wyrażone mową ciała niż słowem. Dlatego treserzy zawsze starają się, żeby widoczność i ostrość widzianych przez psa przedmiotów, była jak najlepsza. Chodzi tutaj także o ubiór, który powinien być dla zwierzaka kontrastujący z kolorami sprzętu oraz ścian w sali treningowej. Kiedy całe otoczenie będzie dla psa słabo widoczne lub zleje się w jeden kolor, trudniej będzie mu zrozumieć komendy, czy nawet dostrzec gesty trenera lub przewodnika.

Mimo, że wzrok naszych psich przyjaciół może okazać się teraz nieco zawodny, warto przypomnieć sobie, że nadrabiają one to niesamowitym węchem oraz słuchem. To właśnie te zmysły, które u ludzi wykształciły się znacznie słabiej, są dla nich kluczowe w poznawaniu świata i otoczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *