Czy każda suka powinna mieć szczeniaki?

Czy każda suka powinna mieć szczeniaki?

Popularna opinia brzmi: każda sunia powinna choć raz się oszczenić, by zachować zdrowie. Powiela się informacje, dotyczące poprawy zdrowia fizycznego oraz eliminacji zachować agresywnych po odchowaniu szczeniąt. Czy specjaliści popierają to przekonanie? Warto zapoznać się z faktami na temat zalet i wad sterylizacji suczek.

Czy ciąża sprzyja zdrowiu suni?

Niestety nie istnieją żadne dowody potwierdzające, jakoby ciąża i laktacja miały uchronić sunię przed nowotworami, ropomaciczem lub problemami z gruczołem mlekowym. Nie można natomiast wykluczyć komplikacji w czasie porodu i problemów zdrowotnych po oszczenieniu. Mitem jest także twierdzenie, że suczka odczuwa potrzebę posiadania potomstwa. Zwierzęta kierują się tylko instynktem, który u suczek pojawia się w momencie wystąpienia cieczki i okresie ją poprzedzającym. Udowodniono, że cieczka i ciąża urojona mogą powodować choroby nowotworowe. W organizmie suczki szaleją wtedy hormony. Skutkiem może być wspomniane ropomacicze, rak gruczołów mlekowych oraz nowotwory jajników. Opinia dotycząca wyciszenia charakteru i poprawy zachowań po oszczenieniu, również nie jest w żaden sposób potwierdzona.

W jaki sposób oszczędzić więc suni problemów związanych z hormonami? Jeśli planujesz zastosować tabletki antykoncepcyjne, należy to przemyśleć. Takie sztuczne hormony także powodują ryzyko wystąpienia chorób śmiertelnych. Dlatego polecaną formą zapobiegania chorobom suczek jest kastracja (potocznie nazywana sterylizacją).

Kastracja suczek – mity i fakty

  • Kastracja uchroni Twoją sunię przed nowotworami sutków i macicy. Mitem jest wystąpienie negatywnych zmian behawioralnych po zabiegu.
  • Kastracja nie wpłynie na zachowanie psa – pozytywnie ani negatywnie. Suczka nie będzie spokojniejsza, jeśli nie została odpowiednio wytresowana.
  • Problematycznym skutkiem zabiegu może być wzrost wagi. Jest to jednak sprawa zupełnie uzależniona od sposobu odżywiania suczki. Ponadto tendencje do tycia występują naturalnie z wiekiem, kiedy poziom hormonów maleje.
  • Wadą jest ryzyko nietrzymania moczu. To jednak kwestia o wiele mniej problematyczna niż nowotwór.
  • Wielu właścicieli odsuwa w czasie zabieg kastracji, ze względu na liczne obawy o jego przebieg. Faktem jest ryzyko wystąpienia powikłań. Pies przed wykonaniem zabiegu jest jednak dokładnie badany przez specjalistę. Ważny jest ogólny stan zdrowia suczki i jej wiek. Dolna granica wieku to 5 – 7 miesięcy. Górna granica nie jest określona – najważniejsze, aby sunia była w dobrej formie. Warto jednak skonsultować się ze specjalistą już w pierwszych latach życia suczki.

Zalety kastracji zdecydowanie świadczą o licznych korzyściach tego zabiegu. Choć jest to trudna decyzja, a proces rekonwalescencji wymaga uwagi właścicieli, warto zadbać o zdrowie suni. Suczka nie odczuje cierpienia na skutek niemożności zajścia w ciążę, ponieważ kieruje się innymi instynktami i potrzebami niż człowiek. Faktem jest, że kastrowane suczki żyją dłużej. Natomiast pozytywy płynące z oszczenienia, nie zostały w żaden sposób potwierdzone. Zasięgnij więc porady wykwalifikowanego weterynarza i przemyśl decyzję o ciąży lub kastracji swojej suni.

Spodobają Ci się również te posty

Wpływ żywienia na psychikę psa

Wpływ żywienia na psychikę psa

Autorka: Izabela Sekuła. Ogromna ilość psów wykazuje zaburzenia psychiczne oraz zachowania trudne do zaakceptowania. Nadmierna szczekliwość, ucieczki, destrukcja otoczenia, lęk separacyjny, nadwrażliwość na bodźce słuchowe, brak tolerancji innych zwierząt, dzieci,...

Jak nauczyć psa samodzielności

Jak nauczyć psa samodzielności

Dzień, w którym mama przyprowadza swoje dziecko do przedszkola i musi ono zostać bez niej z obcymi ludźmi, dziećmi, których nie zna i w otoczeniu, które jest inne, niż to, w którym czuło się bezpiecznie, jest często prawdziwym koszmarem i dla dziecka i dla jego...

9 sposobów jak mądrze nagradzać psa

9 sposobów jak mądrze nagradzać psa

9 sposobów jak mądrze nagradzać psa Nagradzanie psa jest bardzo szerokim tematem. Trzeba to robić umiejętnie, gdyż często psy okazują się sprytniejsze od nas. Podstawą dobrego wychowania psa jest odpowiednia motywacja. Nagradzanie może być drogą do prawidłowej...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *