Czego nauczyć szczeniaka, żeby jego życie było przygodą?

@ET-DC@eyJkeW5hbWljIjp0cnVlLCJjb250ZW50IjoicG9zdF90aXRsZSIsInNldHRpbmdzIjp7ImJlZm9yZSI6IiIsImFmdGVyIjoiIn19@

Pięcioletni chłopak zostaje zabrany od mamy i trafia do rodziny zastępczej. Codziennie uczy się rozwiązywać zadania matematyczne i grać na pianinie. Nowi rodzice chcą, żeby był wykształcony.

Ale nikt nie zwraca uwagi na to jak odzywa się do starszych. Może wybuchać agresją i zabierać zabawki innym dzieciom. Z tymi nie widuje się zbyt często, więc nie bardzo potrafi z nimi rozmawiać…

Pewnie wyrośnie z niego patologiczny gnój. Nikt nie chciałby takiego mieć pod swoim dachem. A często tak wygląda edukacja psa w pierwszych miesiącach życia.

Czego warto uczyć szczeniaka, żeby wyrósł na miłego, kulturalnego psa, którego chciałabyś przedstawić swoim rodzicom?

Po pierwsze, po drugie i po trzecie – socjalizacja. W naturze ten mechanizm działa świetnie. Przez pierwsze miesiące życia (około 4), mama pokazuje szczeniętom co jest bezpieczne. Wszystkiego co spotkają po tym czasie, lepiej unikać.

Dlatego warto pokazać maluchowi różne psy, ludzi, miejsca, powierzchnie, przedmioty. Im więcej tym lepiej, byleby były to fajne doświadczenia.

Socjalizacja wpływa nawet na budowę mózgu. Od niej zależy czy świat będzie fajnym czy strasznym miejscem.

W naukę czystości warto włożyć wysiłek od samego początku. Jeśli stosujesz podkłady, wystarczy jeden. Nie rozkładaj ich po całym domu. Za każde siku i kupę na zewnątrz, nagródź psa. Jakkolwiek, byleby wiedział, że zrobił właśnie coś świetnego. Wpadki ignoruj. Jeżeli widzisz, że się szykuje, wtedy łap go i biegnij na dwór.

Wychodź też za każdym razem gdy maluch obudzi się, zje, skończy zabawę i co każde dwie godziny. Musisz tylko uważać, bo dla części szczeniaków świat na zewnątrz jest tak ciekawy, że żal im czasu na toaletę. Wtedy postaw go na trawie, i zacznij prawdziwy spacer dopiero, jak się załatwi.

Gryzienie rąk i wszystkie inne zachowania których nie chcesz, przerywaj w momencie gdy pies o nich pomyśli. A nie kiedy zaczynają Cię denerwować.

Najlepiej przekieruj jego energię (na przykład ze swojej nogawki na wspólną zabawę szarpakiem) albo przytrzymaj i uwolnij dopiero, gdy się uspokoi. Na początku będzie wściekły, ale to cenna lekcja jak radzić sobie z frustracją.

Bądź konsekwentna i pamiętaj, że będziesz to robić wiele razy. Bo to wciąż jest małe dziecko.

Jak to robić możesz zobaczyć tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=m2xglfFSAbw

Jakich zachowań chcesz jak najwięcej? Nagradzaj każde przyjście do Ciebie. I dużo patrzcie sobie w oczy. Przed jedzeniem, spacerem i innymi fajnymi rzeczami, czekaj aż szczeniak na Ciebie spojrzy. Dzięki temu będziesz mieć psa, który zwraca na Ciebie uwagę.

Świetnym pomysłem jest również jak najczęstsze karmienie z ręki. Okazuje się, że jedzenie zdobywa się u człowieka. A nie pojawia się magicznie od miskowego boga.

Ucz go też, że dotyk człowieka jest przyjemny i bezpieczny.

Siadanie i podawanie łapki jest super. Ale dużo ważniejsze jest czy nauczysz swojego psa jak się dogadać z innymi czy panować nad swoimi emocjami. Jeśli będzie rozumiał świat, w którym żyje, nie będzie się go bał.

Taki pies może zostać Twoim nieodłącznym towarzyszem. A Wasze wspólne życie będzie świetną przygodą.

Jeżeli ten tekst dał Ci jakąś wartość, podziel się nim z innymi.

@ET-DC@eyJkeW5hbWljIjp0cnVlLCJjb250ZW50IjoicG9zdF9jb21tZW50X2NvdW50Iiwic2V0dGluZ3MiOnsiYmVmb3JlIjoiIiwiYWZ0ZXIiOiIgS29tZW50YXJ6eSIsImxpbmtfdG9fY29tbWVudHNfcGFnZSI6Im9mZiJ9fQ==@

Spodobają Ci się również te artykuły

© 2019 Jacek Gałuszka

Polityka Prywatności | Regulamin

© 2019 Jacek Gałuszka Wesoła Łapka

Polityka Prywatności| Regulamin

One comment

Leave a Reply