Co to jest groomer?

Co to jest groomer?

Groomer to zawód, który popularny stał się stosunkowo niedawno. Coraz więcej osób posiada bowiem psy rasowe, które wymagają właściwej pielęgnacji, również na co dzień. Jednak do groomera udać się można także  z kundelkiem.

Kim jest groomer?

Groomer jest specjalistą zajmującym się strzyżeniem oraz pielęgnacją sierści psów i kotów. Groomerem może zostać każdy, kto lubi zwierzęta i ukończy odpowiedni kurs. Prowadzić można własny zakład, pracować np. w gabinecie weterynaryjnym czy własnym salonie pielęgnacji zwierząt.

Na usługi groomerskie decyduje się coraz więcej osób. Groomer posiadać musi oczywiście odpowiedni sprzęt i dysponować właściwą wiedzą na temat zwierząt, które w czasie zabiegu nie powinny się stresować. Groomer doradzi jak pielęgnować sierść psa lub kota i jakich kosmetyków do tego celu używać.

Usługi oferowane przez groomera

Wbrew pozorom praca groomera nie polega jedynie na ścinaniu i czesaniu sierści psów i kotów. Oferta jest w tym przypadku o wiele szersza.

W przypadku ras długowłosych podstawą jest rozczesywanie sierści. Kołtuny sprawiają zwierzakowi ból, a przy tym utrudniają jego skórze dostęp do powietrza, co powodować może nawet bolesne odparzenia. Nie pozwalają również na wzrost nowych, zdrowych włosów. W czasie takiego zabiegu groomer nie tylko rozczesuje włosy, ale i usuwa martwy podszerstek. W niejednym salonie groomerskim zwierzaka można również wykąpać przy udziale odpowiednich kosmetyków. Sprawdzają się one przede wszystkim w przypadku zwierząt, które mają problemy skórne.

Trymowanie to zabieg polegający na usuwaniu martwej sierści

Sprawdza się u zwierząt szorstkowłosych. Dzięki trymowaniu sierść prezentuje się zdrowo i estetycznie,  a zwierzę nie linieje. Włosy są odporne na zabrudzenia i nie nasiąkają zbyt łatwo wodą np. w czasie spaceru. Podstawą usługą groomerską jest oczywiście również strzyżenie zwierząt. Strzyże się zarówno kundelki, jak i psy rasowe. Te drugie potrzebują jednak więcej uwagi.

Czym jeszcze na cod zień zajmuje się groomer? Usługami pielęgnacyjnymi takimi jak mycie zębów, obcinanie pazurków, czyszczenie uszu czy usuwanie z sierści insektów bp. wesz i pcheł. W przypadku zwierząt wystawowych, rasowych pokusić się można również o malowanie pazurków czy farbowanie sierści zwierzaka. W tym celu należy jednak sięgnąć po kosmetyki dla zwierząt bezpieczne.

Groomer – ile kosztują jego usługi?

Wizyta w salonie groomerskim tania nie jest, ale na zwierzętach oszczędzać nie wolno. Za podstawowe usługi zapłacić można od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Kompleksowe usługi pielęgnacyjne to koszt 100-200 złotych. Więcej zapłacić trzeba za farbowanie czy specjalne masaże relaksacyjne. Wiele zależy oczywiście od wielkości zwierzaka, jego rodzaju i stanu sierści. Czasem stosowana jest stawka godzinowa, która wynosi od 20 do 60 złotych. Co ciekawe, z usług groomera skorzystać można w domu. Wówczas trzeba doliczyć koszt dojazdu, ale jest to rozwiązanie bardzo wygodne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *