Pies przy wigilijnym stole. Co pies może jeść w wigilie?

Potrawy wigilijne dla psa – święta z psem: Co pies może jeść w wigilię? Jakimi potrawami możemy poczęstować swojego pupila?

Coraz bliżej Święta, Święta coraz bliżej…

Podczas przygotowań do Wigilii, w większości domów panuje charakterystyczny dla tego dnia rozgardiasz. Sprzątamy, krzątamy się po kuchni, a po całym mieszkaniu roztacza się świąteczny bukiet zapachowy.

Nasze psy zazwyczaj nie mogą przejść obojętnie, czując tak cudowną woń. Kręcą się pod nogami, niejednokrotnie wymuszając na nas poczęstowanie ich czymś smacznym z blatu kuchennego. Dlatego warto zastanowić się nad pytaniem – co pies może jeść w wigilię?

Jak zadowolić podniebienie naszego czworonoga, nie wpływając negatywnie na jego zdrowie?

Nie wiem jak Wy, ale ja osobiście nie częstuję swojej suczki jedzeniem zarówno podczas przygotowań jaki i późniejszej konsumpcji przy stole. Dzięki temu, mogę w spokoju przyrządzić posiłek, a następnie zjeść go bez zbędnej irytacji, że moja Aza piszczy lub skacze na stół, usiłując coś „upolować”.

To wszystko, co napisałam powyżej, nie jest równoznaczne z tym, że w ogóle jej nie częstuję jedzeniem przeznaczonym dla ludzi. Owszem, zdarza mi się nakarmić suczkę jakimś składnikiem obiadu, ale aranżuję to w taki sposób, że odkładam małą porcję posiłku i wykorzystuję ją później we wspólnym treningu. Dzięki temu, zyskuję kulturalną w moich oczach postawę ze strony Azy, a ona może spróbować czegoś innego, czego nie je na codzień.

Podobnie postępuję w dniu Wigilii, czy Świąt. W efekcie, mogę w spokoju przyrządzać posiłki i cieszyć się świąteczną atmosferą bez zbędnych nerwów.

Jeżeli zdecydujemy się na to, aby podzielić się z naszym pupilem fragmentem wigilijnego menu, to jakie potrawy możemy mu zaoferować, a którymi potrawami lepiej psa nie częstować?

Co pies może jeść w wigilię?

Lista dozwolonych potraw:

  • sałatka jarzynowa (pozbawiona cebuli)
  • ryby (pozbawione ości, bez dodatku przypraw, nie smażone)
  • zupy (np. rybna lub czerwony barszcz – bez dodatku przypraw)
  • opłatek (w bardzo małych ilościach)

Lista nieskazanych potraw:

  • bigos (wzdęcia, biegunka)
  • kapusta z grzybami (wzdęcia, biegunka)
  • ciasta (zawierają dużą ilość cukru)

Oczywiście pamiętamy o tym, że potrawy z listy dozwolonej podajemy w symbolicznych ilościach tak, żeby nie zaszkodzić naszemu pupliowi.

A Ty częstujesz swojego psa jedzeniem podczas Wigilii? Napiszcie w komentarzu!

Anna Lebocińska – trenerka Wesołej Łapki, behawiorystka – Kutno

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *