Przejście na żywienie psa surowym mięsem

Tego etapu unikamy tylko wtedy gdy w naszym domu pojawia się szczenię, które barfuje od pierwszych tygodni życia. Zmiana diety jest newralgicznym procesem, w trakcie którego na stres narażony jest zarówno pies jak i właściciel. Każda zmiana żywienia jest stresorem tak jak każda zmiana otoczenia, jak i każda zmiana w środowisku czy to na lepsze czy to na gorsze psa jest stresorem. Czy powinniśmy unikać takich zmian? Nie! Powinniśmy pomagać psom zmierzyć się z takimi zmianami- w końcu to zmiana na lepsze.

Istnieje wiele protokołów przejścia na żywienie naturalne i nie sposób podać jedyny właściwy. Ważne by zrozumieć co się dzieje z psim organizmem w tym czasie. Piez żywiony suchymi karmami lub innymi dietami zbliżonymi do diet wszystkożerców (około 50% węglowodanów w diecie) produkuje sok żołądkowy nie wydziela tak dużych ilości enzymów trawiennych jak pies żywiony naturalnie. Drugą różnicą jest różnica w ilości i składzie flory jelitowej, która ze względu na to iż gotowe karmy lub jedzenie gotowane jest konserwowane czy to chemicznie czy fizycznie i w nim samym nie ma drobnoustrojów oraz nie jest dobrą pożywka by stanowić dobre podłoże do namnażania się bakterii. Pokarmem stymulującym produkowanie bardziej stężonego kwasu żołądkowego oraz stymulującym wydzielanie enzymów trawiennym a także naturalnym probiotykiem są nieczyszczone przedżołądki wołowe lub baranie

Ważne też by zrozumieć że zmiana żywienia to szok dla organizmu i na początku psi przewód może zareagować wymiotami lub biegunką- nie jest to typowe tylko dla żywienia naturalnego ale także do podawania każdej innej nowej dla psa karmy. To nie choroba - to fizjologia, reakcja organizmu. W okresie przejścia na surową dietę te objawy samoistnie ustępują.

Plan zmiany diety na żywienie naturalne.

Zasady:

  • Zaczynamy od głodówki 24h
  • Okres podawania nieczyszczonych żołądków wołowych wynosi od 6-14 dni.
  • W pierwszych dniach podawania nieczyszczonych żołądków wołowych podajemy je w kilku porcjach często pięciu lub sześciu. Podanie większej ilości naraz może skutkować wymiotami.
  • Od 6 dnia możemy wprowadzać mięsa zaczynając od mięs bez kości jako 50% dawki
  • Jeżeli w 6 dniu po zjedzeniu mięsa pojawią się wymioty przesuwamy wprowadzenie mięs do 10 czy też 14 dnia.
  • W dniach w których podawane są nieczyszczone żołądki wołowe nie musimy podawać warzyw i owoców.

Przykładowy przejścia na żywienie naturalne:

DZIEŃ 1.

24h. Głodówki- służące oczyszczeniu się przewodu pokarmowego z pozostałości karmy

DZIEŃ 2- DZIEŃ 6

surowe , nieczyszczone żołądki wołowe lub baranie 300g
Uwaga! u niektórych psów żołądki dzielimy na 4-5 porcji podajemy w odstępach co kila godzin a gdy pies zacznie tolerować ten pokarm zmniejszamy ilość posiłków, a zwiększamy ilość pokarmu w jednym posiłku.

DZIEŃ 7-14

50% nieczyszczone żołądki wołowe= 150g + 50% mięso z kością lub bez kości lub podroby=150g

OD 14 dnia

wszystkie produkty do żywienia naturalnego. 300 g

To nie jedyny sposób przestawienia psa na żywienie surowym mięsem, to mój wypróbowany sposób dla psów wrażliwych dzięki któremu udało mi się przestawić na surowe mięso wiele psów.

Powyższe liczby są wyliczone z założenia dla psa o masie ciała ok. 10kg

W przypadku posiadania psa o innej masie ciała można układać proporcje lub trzymać się wyznaczników, które mówią iż dorosły pies powinien zjadac dziennie od 1-3% masy ciała surowego pożywienia. W każdym przypadku wątpliwości- warto skonsultować się z dystrybutorem, który pomoże w ustaleniu planu żywieniowego.

 

Inny artykuł, który może Cię zainsteresować: Żywienie psa - BARF wg. J. B. Larsena

Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się