Owczarek Niemiecki po chorobach a BARF

Weterynarz zaproponował mi Eukanubę jako najlepszą karmę dla mojego psa (nie wiem czy miał rację) po przebytych przez niego chorobach tj parwowiroza i młodzieńcze zapalenie kości. Jeżeli to możliwe chciałabym poznać opinię pana na ten temat. Czy to są gotowe już mieszanki, czy ja musiałabym jeszcze coś dodawać. Niewiele jest literatury w języku polskim na ten temat, nie znam dobrze angielskiego, mam tylko ogólne pojęcie na temat tej diety (głównie z forum). Będę panu wdzięczna za podpowiedź, pozdrawiam serdecznie Ewa.


Rozumiem podejście weterynarzy do kwestii karmienia psów, aczkolwiek nie zawsze z nim się zgadzam. Z pewnością nie poleciłbym BARFa psiakowi, który właśnie przebył chorobę i jego organizm jest osłabiony. Zderzenie się słabej odporności z ogromem bakterii mogłoby potencjalnie zaszkodzić. Jeśli jednak już minął jakiś czas i pies czuje się dobrze to nie widzę specjalnie przeciwwskazań aby spróbować.

Karmienie psa surowym mięsem i kośćmi nie jest aż tak skomplikowane. W większości przypadków wystarczy odmrozić i podać.

Co do uzupełniania diety. W wielu przypadkach zaleca się uzupełnienie warzywami oraz odrobiną oleju (np. olej lniany), aby wzbogacić dietę w niezbędne witaminy i mikroelementy. Osobiście jestem przeciwnikiem dodawania sztucznych witamin czy suplementów.

Trudno nie znając psa powiedzieć ile i czego trzeba dodać. Są wstępnie określone proporcje, ale każdy pies jest inny i właściciel jest w stanie dobrać dodatkowe składniki uwzględniając preferencje swojego pupila. Ważne jest aby śledzić wagę psa i odpowiednio do tego jak się zmienia zadbać o większą lub mniejszą ilość dodatków warzywnych.

Podstawą diety BARF jest różnorodność. Dlatego ważne jest aby pies otrzymywał różne rodzaje białek (różne typy mięsa). Częstym zarzutem producentów suchych karm jest brak zbilansowania w tej diecie. Argument niesłuszny, ponieważ w odróżnieniu od karm komercyjnych, gdzie każdy posiłek zdaniem producenta, jest zbilansowany, BARF bilansuje się w dłuższym okresie czasu - np. na przestrzeni tygodni, miesięcy a nie w ramach jednego posiłku.

Koszt karmienia dużego psa surowym mięsem i kością jest porównywalny do kosztu karm typu premium (np. wspomniana Eukanuba).

Jeśli ma Pani jeszcze jakieś pytania - chętnie służę pomocą.

Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się