Węszenie i zjadanie - to pasja!
  1. monotonna dieta. Psy karmione np. wyłącznie suchą karmą szukają smakowitych dodatków, które dla nich są jak dla nas słodycze. Urozmaicenie psiej diety powinno wtedy pomóc w opanowaniu problemu. Często zdarza się, że zmiana diety psa lubiącego szukać smakołyków po śmietnikach i krzakach np. na dietę BARF zmniejsza jego ochotę do samodzielnych eksploracji
  2. Zburzenia w składzie flory bakteryjnej. Psy żywione suchą karmą lub wyłącznie gotowanym jedzeniem czasami uzupełniają sobie niedobory flory bakteryjnej w jelitach zjadając odchody. Można temu zaradzić podając żwacze wołowe lub tabletki Rumen Tabs.
  3. Monotonny sposób karmienia. Jeśli całe jedzenie podawane jest zawsze w ten sam sposób jest to dla psa okropnie nudne. Możliwość "zapolowania" na odpadki dostarcza psu atrakcji związanych z poszukiwaniem pożywienia. Rozwiązaniem jest wtedy podawanie części jedzenia w formie aktywnej zabawy (np. można wypełnić jedzeniem KONG-a lub wykorzystać jedzenie podczas szkolenia)
  4. Zbyt mała ilość posiłków dziennie. W naturalnych warunkach psy spożywają wiele drobnych posiłków dziennie. Warto więc - idąc za głosem jego natury - karmić go kilka razy w ciągu dnia niewielkimi porcjami pożywienia.
  5. Nudy podczas spaceru z przewodnikiem. Jeśli uwaga psa nie jest skierowana na współpracę  z przewodnikiem to pies sam poszuka sobie atrakcji. Dodatkową nagrodą dla psa jest to, że w chwili gdy zjada coś znalezionego w śmietniku na pewno zwróci to szczególną uwagę jego właściciela.

Tak więc zastosowanie odpowiednio zróżnicowanej diety podawanej w kilku porcjach w ciągu dnia, w aktywny sposób, praca na spacerze i zastosowanie suplementów takich jak Rumen Tabs powinno pomóc. Warto też pamiętać, że pies uczy się określonych zachowań powtarzając je. Jeśli więc nie masz możliwości chodzenia z psem na spacery w miejsca wolne od odpadków - prowadź go w tych miejscach na smyczy lub ubierz kaganiec, żeby nie mógł sobie doskonalić niepożądanego zachowania.

Jacek Gałuszka DipCABT (COAPE) NOCN

Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się