Ratunku, mój pies zjada śmieci

Być może pocieszy Cię to, że psy mają wręcz atawistyczną cechę zjadania śmieci. W końcu tak - według badań Coppingerów nastąpiło udomowienie psów. Pierwotnie psy były właśnie czyścicielami żywiącymi się odpadami i odchodami z ludzkich osiedli. Dzisiaj ta cecha raczej nie budzi naszego entuzjazmu - co jest całkiem zrozumiałe.

Po pierwsze, czasami pomaga podanie psu suszonych żwaczy wołowych, które są dostępne w sklepach zoologicznych (pachną smakowicie dla psa). Można też podać tabletki Rumen Tabs, zawierające sproszkowane żwacze. Wiele psów dostających taki suplement diety rezygnuje z poszukiwania świństw na spacerze. Gdyby to nie poskutkowało - postaraj się zabezpieczyć psa przed zjadaniem paskudztw ubierając mu kaganiec plastikowy z podwójnym dnem. Ważne, żeby pies nie ćwiczył się w niepożądanych zachowaniach.

Oprócz tego naucz suczkę niepodejmowania pokarmu z ziemi. Wcześniej już opisywałem jak to zrobić. Generalnie oferujesz lepszy smakołyk, gdy pies decyduje się zrezygnować z pokusy. Wyprowadzając suczkę na spacer miej ją pod kontrolą na smyczy, zwłaszcza w pobliżu śmietnika. Im bardziej będziesz w stanie kontrolować to, co pies sam sobie zdobywa z otoczenia i uczyć psa właściwych zachowań, tym szybciej odniesiesz sukces.

 

Napisał: Jacek Gałuszka

Źródło: onet.pl

Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się