Kwarantanna u szczeniaka

Więc jak to jest z tą kwarantanną? Odpowiadam. Kwarantanna czyli okres ochrony zwierzęcia przed czynnikami zakaźnymi (bakteriami, wirusami) polegający na ograniczeniu kontaktu z nimi powinien być dopasowany do zagrożenia epizootycznego na danym terenie. . I tu jest pies pogrzebany: żyjemy (my i nasze zwierzęta) w warunkach bardzo sterylnych. Stosowanie szczepionek przeciwko chorobom zakaźnym bardzo ograniczyło ich występowanie. Choroby zakaźne takie jak nosówka, parwowiroza czy choroba Rubartha występują bardzo rzadko z pewnością nie znikną z powierzchni ziemi ale nasze zwierzęta są nieznacznie narażone na te choroby. Z tego właśnie wynika fakt że kwarantannę poszczepienną możemy znacznie zliberalizować.

Osobiście zalecam aby moi pacjenci wychodzili na dwór dużo wcześniej niż w 16 tygodniu życia. Oczywiście pod pewnymi warunkami. Pies, trafiający do nowego domu ma często sześć i więcej tygodni i od samego początku może wychodzić na dwór/ iść na szkolenie pod warunkiem że:
− wyjścia na dwór będą krótkie- kilka, kilkanaście minut w czasie których mamy nad psem kontrolę,
− spacery odbywały będą się w miejscach niezbyt zanieczyszczonych psimi odchodami,
− nie pozwolimy psu zjadać wszelkich napotkanych paskudztw,
− pies będzie miał styk tylko ze znanymi nam i zdrowymi psami a rozsądni trenerzy przyjmują na zajęcia psy zdrowe i już zaszczepione.

Po co te pierwsze spacery? Otóż po to by pies nasz jak najwcześniej poznał środowisko zewnętrzne czyli poczuł że trawa jest miękka a chodnik twardy, że samochody hałasują ludzie tupią, dzieci piszczą, kałuża jest mokra itd. itp. Po drugie takie małe szczenie nigdy nie będzie tak podatne na szkolenie jak między drugim a czwartym miesiącem życia. Ostatnim ważnym aspektem jest nauka czystości i tu warto wspomnieć dwa ważne aspekty tej „edukacji". By szybko nauczyć psa załatwiania potrzeb fizjologicznych na dworze warto wychodzić z nim gdy „mu się chce". Kiedy pies odczuwa potrzebę zrobienia siusiu czy kupki? To proste -w trzech sytuacjach:
− gdy się obudzi
− gdy zje,
− gdy się napije.

Nie zapomnijmy także o tym by naszego pupila nagrodzić za „załatwienie" się na dworze- powinniśmy to zrobić niezwłocznie i tak mocno i serdecznie jakby nasz pies wykonał najbardziej skomplikowaną sztuczkę.

Do kiedy powinna trwać kwarantanna poszczepienna? Moim pacjentom zalecam by powyższe ograniczenia w wychodzeniu na dwór zachowywać do momentu nabycia odporności czyli około 2-3 tygodnie po drugim szczepieniu przeciw chorobom zakaźnym.

Więc reasumując: przestrzegając wyżej wymienionych obostrzeń pies spokojnie może wychodzić z domu na spacery, może uczęszczać do psiego przedszkola i nie trzeba „trzymać go pod kloszem"do 16 tygodnia życia. Tak restrykcyjna kwarantanna niewiele pomoże a na pewno zaszkodzi psychice naszego pupila.

Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się