Choroby uszu u spanieli

Pytam także, jak dbać o uszy pieska - jedni mówią, że póki nic się nie dzieje, należy tylko przycinać sierść przy małżowinie i nic więcej, jeszcze inni, że należy obowiązkowo (nawet, jeśli się nic nie dzieje) czyścić codziennie jego uszy. Bardzo proszę o odpowiedź w tej ważnej kwestii bo bardzo zależy mi na zdrowiu mojego przyszłego przyjaciela. Prosiłabym również o informacje, jak nie dopuścić do różnych innych chorób oraz informacje dot. tego, na co należy szczególnie uważać i o czym powinno się wiedzieć, posiadając spanielka. Pozdrawiam serdecznie! Katarzyna


Cała grupa spanieli, jako psy długouche jest predysponowana do chorób uszu. Ciężkie opadające ucho "zamyka" przewód słuchowy i w takich warunkach (ciepło duszno/wilgotno) może dojść do rozwinięcia się zapalenia zewnętrznego przewodu słuchowego. Co warto zrobić by zminimalizować ryzyko zachorowania:

- wybrać szczeniaka po rodzicach którzy nie mają problemów ze zdrowiem uszu

- często oglądać uszy zwracając uwagę czy nie występują objawy zapalenia (zaczerwienienie, brzydki zapach , świąd, duża ilość ciemnej woskowiny)

- osuszać uszy po kąpieli psa lub wizycie w pobliskim stawie rzece itp.

- czyszczenie uszu w razie potrzeby tzn. tylko wtedy gdy ucho jest zabrudzone- polecam stosowanie dobrych płynów do kosmetyki uszu tj takich które nie mają tendencji zalegania w uchu.

- wietrzyć uszy psa :) tzn. podczas snu odchylać uszy psa w ten sposób by przewód słuchowy mógł się wentylować.

Te procedury pozwolą zminimalizować ryzyko zachorowania, ale tego ryzyka nie wyeliminują.

Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się