Mój pies często warczy
Takie zachowania najczęściej pojawiają się jak ktoś chce się do niego przytulić. Podobnie zachowuje się, gdy wracamy do domu po jakiejś dłuższej nieobecności. Przybiega, bardzo się ciesząc, a po chwili zaczyna chodzić za mną i warczeć. Nigdy nic groźnego z tego nie wyniknęło - niezależnie od naszej reakcji. Zazwyczaj starałam się nie zwracać uwagi na jego warczenie, np. nie przerywałam przytulania się. Nie wiem kiedy to się zaczęło, w zasadzie to chyba taki był od zawsze. Nie potrafię jednoznacznie stwierdzić z czego to wynika. Czy takie zachowania można jakoś skorygować? Marta

 

 

To zachowanie, które opisujesz jest bardzo ciekawe. Zanim pomyślisz o powodach behawioralnych takiego zachowania musisz wykluczyć powody medyczne. Czy przytulanie lub nadmierny ruch nie sprawia psu jakiegoś bólu lub nie powoduje dyskomfortu?

 

Można ocenić powód warczenia jedynie obserwując całe zachowanie psa. Jego mięśnie są sztywne czy rozluźnione? Czy uszy są postawione do przodu, czy do tyłu? Jak pies nosi ogon i jak nim porusza? Jeśli warczenie jest połączone z demonstrowaniem uległości może pies wysyła sygnały agonistyczno-uspokajające? Tak jakby chciał powiedzieć "nie mam złych zamiarów, ale przestań robić to co robisz, bo mi z tym źle".

 

Może być też i tak, że Twój pies ma bardzo odległe od siebie tzw. progi reakcji. W sytuacji dyskomfortu - zagrożenia, zanim dojdzie do ataku pies najpierw sztywnieje, potem warczy, obnaża zęby, kłapie zębami w powietrze, wreszcie gryzie. Są psy, które bardzo długo ostrzegają zanim przejdą do następnej fazy, są i takie, u których progi reakcji znajdują się bardzo blisko siebie i nawet niewielkie pobudzenie wywołuje atak (pozornie "bez ostrzeżenia"). Możliwe, że Twój pies ma bardzo oddalony od siebie próg warczenia i obnażania kłów od progu ataku (u goldenów to raczej normalne, że nie są bardzo reaktywne). Więcej na ten temat znajdziesz w książce J. Donaldson "Pies i Człowiek" (wyd. Galaktyka).

 

Jeśli zachowanie psa niepokoi Cię i obawiasz się, że może ono przerodzić się w agresję - skorzystaj z pomocy fachowca, który pomoże Ci właściwie zinterpretować zachowanie psa i je zmienić.

 

Napisał Jacek Gałuszka

Źródło:onet.pl

Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się