Mój pies jest samotnikiem
Ja ją karmię, nagradzam na spacerach, bawię się z nią, ale gdy np. kładę się koło niej, trochę ją głaszczę, ona chwilę leży, ale zaraz wstaje i idzie pod drzwi. To mój pierwszy pies i nie wiem jak to ocenić, ale zdaje mi się, że ona nie lubi przytulania ani głaskania za bardzo. Czy można to jakoś zmienić, przekonać psa do siebie? Po czym poznać, że pies nie lubi głaskania? Zawsze mi się wydawało, że małe pieski to pieszczochy. Moja sunia jest inna. warSPACE

 

Nie wiem w jakim wieku jest Twoja suczka? Jeśli masz ją od miesiąca, to na zbudowanie silnych więzi upłynęło jeszcze trochę za mało czasu. Przede wszystkim nie każdy pies lubi pieszczoty i głaskanie. Dorosłe psy nie używają tego typu komunikacji do wyrażenia wzajemnej czułości, czy bliskości. W odróżnieniu od np. małp, psy rzadko się nawzajem iskają, przytulają, a ich zabawy przypominają hokej, gdzie zawodnicy w walce o krążek zderzają się ze sobą i odbijają od band lodowiska. Dlatego zapewne Twoja suczka uwielbia bawić się z Tobą na spacerze, bo jest to dla niej całkiem naturalne, a już w domu jest czas na odpoczynek i zbieranie sił do następnego "wypadu" jakim jest spacer.

Jest jednak w życiu psa taki okres, w którym doświadcza on bardzo dużej ilości głaskania, lizania, dotykania - to okres wczesnoszczenięcy, gdy matka wylizuje szczenięta, ogrzewa je własnym ciałem, dba o czystość ich futra, robi "przegląd techniczny" całego ciała. W pamięci psa ten okres oczywiście pozostaje jako miłe wspomnienie, dlatego też psy gdy czują się bezpieczne i szczęśliwe wywalają się "kołami do góry" prosząc o delikatne pogłaskanie po brzuchu. Każdy delikatny masaż, dotykanie, głaskanie będzie przez psa odbierane jako coś miłego, pod warunkiem, że nie będzie zbyt natarczywe.

Wyobraź sobie, że zadzwonił do Ciebie przyjaciel, z którym długo nie rozmawiałeś. Rozmowa sprawia Ci radość. Gdyby jednak przyjaciel dzwonił codziennie, albo co pół godziny, wkrótce zacząłbyś unikać tych kontaktów i traktowałbyś go jak natręta. Być może przestałbyś lubić tego człowieka, który tak się zachowuje.

Napisałeś, że kładziesz się obok Twojej suczki, a ona odchodzi. Nie bądź zbyt natrętny. Wykorzystaj chwile, gdy sama szuka kontaktu. Jeśli ją głaszczesz, czy przytulasz - niech to będzie wstępem do ulubionej przez nią zabawy. Jeśli przychodzi do Ciebie wyraźnie wskazując, że ma ochotę na spacer, wyjście, zabawę - najpierw podaruj jej porcję głaskania, przytulania, a potem spełnij jej prośbę. Zanim podasz miskę z jedzeniem wydaj jej komendę np. "siad", a następnie pogłaszcz, poprzytulaj, itp. W ten sposób suczka zacznie traktować Twoje pieszczoty jako zapowiedź innych atrakcji. Aby je dostać wkrótce sama będzie przychodziła i prosiła o głaskanie. Możesz również przypiąć sobie do pasa smycz (nawet zwykły kawałek sznurka) i zawsze mieć sukę przy sobie. Gdziekolwiek idziesz - suczka idzie z Tobą. Gdy siadasz - ona kładzie się obok. Możesz od czasu do czasu nagrodzić ją za spokojne leżenie przy Tobie. W ten sposób również nauczysz psa, że bardzo fajnie jest przebywać blisko Ciebie.

Napisał Jacek Gałuszka

Źródło: onet.pl

 

Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się