Kłopot z mijaniem innych psów

Ten stan umysłu Twojego psa można określić jako obsesję. Nie jest prawdą, że pies MUSI powąchać każdego napotkanego psa. To tak samo jakbyśmy się upierali, że MUSIMY podać rękę i uściskać każdego człowieka, którego spotkamy idąc ulicą. Ty decydujesz czy Twój pies może się przywitać z innym psem, czy nie. Oczywiście niezwykle ważna jest socjalizacja psa, zapewnienie mu odpowiedniej ilości ruchu i dobrych kontaktów z innymi psami. Ale musi się to odbywać na Twoich zasadach.

 

Żeby ułatwić psu spokojne mijanie innych zwierzaków naucz go koncentracji na Tobie. Gdy widzisz obcego psa z dużej odległości skieruj uwagę swojego czworonoga na Ciebie. Na początku możesz użyć smakołyka lub ulubionej zabawki, żeby zainteresować Twojego psiaka tym, co masz mu do zaoferowania. Pies, patrząc na smakołyk, który trzymasz w ręce, nawet nie spojrzy w stronę innego psa, którego właśnie mijasz. Staraj się mijać innego psa zawsze po łuku i po zewnętrznej stronie, tak, by psy było oddzielone od siebie przez mijających się ludzi (schemat pies-człowiek, człowiek-pies). Gdy miniecie innego psa zatrzymaj się, pozwól psu usiąść i wtedy podaj mu smakołyk, pochwal go, pobaw się z nim. Stopniowo wprowadź komendę, która dla psa będzie oznaczała "popatrz na mnie". Może to być nawet imię psa lub zwykłe cmoknięcie. Jeśli to ćwiczenie powtórzysz kilkanaście razy, Twój czworonożny przyjaciel widząc innego psa automatycznie popatrzy na Ciebie. Wtedy oczywiście pochwal go, a gdy miniecie innego pieska - zatrzymaj się, nagródź psa sowicie i idźcie sobie spokojnie dalej.

Jeśli pies mimo Twoich starań nie zwraca uwagi na oferowane przez Ciebie smakołyki, każ mu usiąść i nagradzaj go za to, że siedzi. Pozwól by inny pies przeszedł obok, podczas, gdy ty nagradzasz psa za spokojne siedzenie i pracę z Tobą. W ten sposób możesz ułatwić sobie zadanie. W miarę możności zacznij ćwiczenia w takich warunkach, w których będziesz mogła kontrolować psa. A więc pilnuj właściwych odległości, zmieniaj kierunek marszu, jeśli widzisz, że pies zbytnio się ekscytuje, stwarzaj takie sytuacje, w których psu UDA się zwrócić na Ciebie uwagę. Im więcej takich powtórzeń, tym szybciej pies nauczy się, jakiego zachowania od niego oczekujesz.

Napisał Jacek Gałuszka

Źródło: onet.pl

Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się