Dorosły pies - czy jest szansa na szkolenie?

Może zacznijmy od tego, że poprawię trochę Pani pytanie: zastanawia się Pani, czy wysłać psa na szkolenie. Sugeruję pójść z psem na szkolenie. Szkolenie psa - to nieustanny proces. Na zajęciach Pani (obojętnie gdzie) nauczy się jak pracować z psem i jak uzyskiwać pożądane zachowania. Nie zmienia to faktu, że cała praca z psem leży po Pani stronie. Pies uczy się cały czas: wychodząc na spacer, chodząc po domu, otrzymując jedzenie. Nie da się psa "wysłać" gdzieś i nie wróci "zrobiony" choćby także dlatego, że pies prezentuje zachowania w kontekście środowiska (okoliczności) w których się obecnie (tu i teraz) znajduje. Część z tych zachowań - to zachowania wyuczone, których możemy psa nauczyć i oczekiwać że je zaprezentuje (choćby siad czy waruj) w tych czy innych okolicznościach.

Co do przypadku Dory: pyta Pani, czy można zmienić jej zachowanie - można. Wymaga to konsultacji ze szkoleniowcem lub behawiorystą (psim psychologiem) oraz pracy z psem. Pomoc fachowca jest potrzebna po to aby określić zachowanie (problem z zachowaniem) psa, utworzyć plan szkoleń lub terapii (o ile wymagana, a z tego co Pani pisze - raczej tak) i potem realizacja tego planu przez Panią we współpracy z Dorą. Proszę pamiętać, że praca z psem, a szczególnie terapia - to praca zespołowa: Pani + Dora + pomoc fachowca. Psa nie da się "odstawić do warsztatu" i naprawić, a potem jakby nigdy nic - odebrać i używać zgodnie z instrukcją. Nie wolno wręcz zostawić psa sam na sam z "jego" problemem, gdyż ten problem będzie także problemem Pani. Podsumowując: Dora jest Pani przyjaciółką, koleżanką i powiernikiem Pani tajemnic. Jesteście ze sobą na dobre i na złe. Będziecie się cieszyć swoimi sukcesami, rozmawiać o głupotach, martwić się problemami. Ona nigdy Pani nie opuści, nie będzie narzekać czy robić awantur. Dora ma problem i potrzebuje Pani pomocy, a Pani obowiązkiem jest udzielić tej pomocy swojej najlepszej przyjaciółce, zwłaszcza, że tyle wycierpiała aby dziś z Panią być.

Co dotyczy wieku - nie ma żadnych przeciwwskazań aby zacząć terapię czy szkolenie. Każdy dzień - jest dobrym dniem aby pomóc.

Serdecznie pozdrawiam,

WJ

Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się