Szczeniak gryzie po rękach

Stosowałam różne metody: od jakiegoś czasu, gdy zaczyna gryźć ćwiczę komendę "nie gryź", a gdy przestanie chwalę go. Niestety, nie daje to efektu. Wszelkie zabawki go nudzą, a gdy podaję mu piszczącą zabawkę, to zamiast jej chwyta mnie za rękę. Zabawkę gryzie czasami i jedynie po to, aby na niej odreagować złość. W efekcie nie mam pojęcia jak się z nim bawić, aby moje ręce nie były całe pokiereszowane. Najgorsze jest to, że zbliża się okres ząbkowania, a psiakowi polepsza się siła zgryzu. Hekate

Jeśli krzyczysz na szczeniaka gdy się próbuje załatwić w domu, to w Twoim przekonaniu karcisz go za załatwianie się, ale z opisu wynika, że psiaczek uznał, iż karcisz go za sygnalizowanie jego potrzeby. Pies skoro jest karcony za sygnalizowanie - przestaje to robić. Zapewne nie taka była Twoja intencja, więc od teraz staraj się wypuszczać psa gdy tylko się przebudzi, po jedzeniu, po zabawie. To są zwykle najczęstsze momenty, w których pies się potrzebuje załatwić. Pamiętaj - szczenię nie sika w domu Tobie na złość. Jeśli załatwił swoje potrzeby w domu - to znaczy, że TY nie zareagowałaś w porę.

Gryzienie po rękach jest drugim częstym problemem właścicieli ze szczeniakami. Zachowanie zupełnie naturalne dla psów jest dla ludzi uciążliwe i niepożądane. CO możesz zrobić?

Jeśli mała pirania obgryza z zacięciem Twoje ręce, zakończ natychmiast zabawę, mówiąc "NIE". Gdy przestaje gryźć baw się dalej. Nagrodą dla szczeniaka za zaprzestanie zabawy zębami z Twoją ręką będzie możliwość powrotu do zabawy, ale tym razem na Twoich warunkach (taki mały psi ZEN):

Jeśli wszystko zawodzi - w momencie gryzienia odizoluj szczeniaka na 3 minuty. Jest to bardzo mocny sygnał, który uczy psa, że niedozwolony sposób zabawy powoduje totalną stratę kontaktu z Tobą i możliwości bawienia się.Staraj się nie "nakręcać" zbytnio psa. Łatwiej mu zapanować nad emocjami, gdy go nie rozbawisz do szaleństwa.Jeśli szczeniak zaczepia Cię gryząc - staraj się to zupełnie ignorować. Ignorowanie powoduje, że szczeniak stwierdza, iż dotychczasowa strategia jest nudna i nieciekawa. W każdym razie warto pamiętać, że większość psów wyrasta z etapu gryzienia po rękach. Jednak, jeśli pozwolimy psu na taką zabawę, to w przyszłości może zaczepiać Ciebie lub inne osoby łapiąc zębami za rękę. Nie zawsze jest to przyjemne i wskazane.

Dlatego najlepiej od początku dobrze jest popracować ze szczeniakiem nad tym zachowaniem.

Napisał Jacek Gałuszka

Źródło: onet.pl

Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się