Kiedy rozpocząć naukę chodzenia na smyczy?

 Szczeniak w tym wieku ma naturalną umiejętność podążania za poruszającym się obiektem. Wykorzystaj to do nauki przywołania i do chodzenia przy nodze. Do ćwiczenia wybierz sobie mało rozpraszające miejsce, bezpieczne, gdzie nie mają wstępu nieznane psy (psiak jest jeszcze zbyt mało odporny na choroby wirusowe niebezpieczne dla jego życia).

Wołaj psiaczka radosnym głosem, zachęcając do podążania za Tobą. Nie szczędź pochwał i nagród. Niech szczeniak wie, że bardzo miło jest przebywać w Twoim pobliżu. Gdy widzisz, że biegnie zawsze radośnie do Ciebie weź smakołyk do lewej ręki, zachęć psa, żeby znalazł się po Twojej lewej stronie, powiedz "dobrze" lub kliknij klikerem i podaj smakołyk w takiej pozycji, jaką chcesz utrwalić u psa, gdy będziesz wydawać polecenie np. "równaj". Sama zobaczysz, że piesek coraz częściej samodzielnie ustawia się po Twojej lewej stronie, bo już wie, że tam właśnie pojawiają się pyszne nagrody. Wtedy możesz mówić polecenie "równaj" i nagradzać psa, który idzie ładnie przy nodze.

Następny etap to przywiązanie do obroży psa lekkiego, niezbyt długiego sznurka, który będzie imitacją smyczy. Prawdziwa smycz zwykle ma kilka sprzączek i jest dość ciężka, a chodzi nam o to, żeby szczeniak w ogóle nie zauważył, że coś przypięłaś. Złap koniec sznurka w rękę i NIE NAPINAJĄC go powiedz "równaj" idąc z psem przy nodze kilka kroków. Nie zapomnij o pochwale i nagradzaniu.

Pamiętaj, żeby smycz zawsze była luźna, czyli miała kształt litery U. Jeśli zaobserwujesz, że psiaczek rozproszył się i zdekoncentrował - po prostu rzuć sznurek na ziemię i zachęć go głosem, żeby znowu zbliżył się do Ciebie i dopiero wtedy ponownie weź sznurek do ręki. Na tym etapie nauki ważne jest to, żeby szczeniak uczył się chodzenia na luźnej smyczy, a nie ciągnięcia na napiętej smyczy w kierunku, który sobie obrał. Tak postępując szybko zobaczysz, że dla pieska najbardziej naturalne będzie podążanie za Tobą przy lewej nodze na luźnej smyczy.

Napisał Jacek Gałuszka

Źródło: onet.pl

Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się