Gdy szczeniak gryzie po nogach

W jaki sposób powinnam zareagować, aby sytuacja ta się nie powtarzała? Dlaczego tak się zachowuje? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Natalia

Twój owczarek traktuje Cię tak, jakbyś była szczeniakiem. Jeśli zobaczysz jak bawią się ze sobą szczenięta, zrozumiesz, że takie zachowanie jest dla psa w tym wieku jak najbardziej zgodne z jego psią naturą. Do Ciebie, jako przewodnika, należy nauczenie psa, że oczekujesz czegoś innego, niż polowanie na Twoje nogi podczas spaceru. Chyba najprostszym rozwiązaniem byłoby nauczenie psiaka noszenia czegoś w pysku. To może być np. ulubiona zabawka. Jeśli pies porzuca zabawkę by zabrać się za gryzienie - zatrzymaj się, powiedz spokojnie "NIE" i zaoferuj mu znowu zabawkę, chwaląc go, gdy tylko nią się zajmie.

Dobrze jest też poćwiczyć w domu znaczenie polecenia "trzymaj" z zabawką, "oddaj", nie", żeby psu było łatwiej zrozumieć, że te polecenia "działają" również na spacerze. Być może stosowane przez Ciebie komendy "fuj" czy "nie rusz" pies odczytał jako przejaw Twojej ekscytacji, co zachęca go do aktywności i zabawy, a nie jest sygnałem uniemożliwienia zachowania. Warto więc wrócić do nauki tych komend i przepracować je jeszcze raz.

Napisał Jacek Gałuszka,  źródło: onet.pl

Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się