Gdy pies skacze i łapie zębami za ubrania

Pies nie słucha mojego chłopaka, chodzi na szkolenie, ale inaczej zachowuje się w gronie innych ludzi i psów, a inaczej kiedy jest z nami w domu. Ostatnio zasnął na moich kolanach, trzymając moją rękę w pysku. Nie wiem, czy to przejaw dominacji, czy błędów w wychowaniu. Czy jest sposób, żeby zaprzestał takich zachowań? Aga


Szczeniaki używają zębów jako ważnego narzędzia poznawania świata. Czasami też usiłują "rozmawiać" z ludźmi tak, jakby robiły to z innymi psami. Z tym, że inne psy dość jasno i czasami mało pozytywnie reagują na takie zaczepki, przez co pies uczy się, że należy zachowywać się inaczej. Takie podskakiwanie i łapanie zębami u szczeniaków, to typowe zaproszenie do zabawy. Wyjście na spacer jest dodatkowo związane z pobudzeniem i radością psa. Dlatego proponowałbym zrobić tak, żeby pies wiedział, że wyjdzie na spacer tylko pod warunkiem, że będzie się grzecznie zachowywał.

Jeśli skacze i łapie zębami - natychmiast wróć do domu, nie mówiąc nic do psa. Może się okazać, że wrócisz już z klatki schodowej lub po przejściu 2 metrów. Nie szkodzi. Za kilka minut spróbuj wyjść ponownie. Pies jest inteligentny i szybko skojarzy swoje zachowanie ze stratą możliwości spaceru.

Oczywiście nie zapominaj, że pies w tym wieku potrzebuje stymulacji, zabaw i szkolenia. Jednak, ponieważ napisałaś, że to wszystko pies ma - dlatego zaleciłbym właśnie takie postępowanie jakie powyżej opisałem.

Nie byłoby moim zdaniem dobre karcenie psa czy bicie go, ponieważ to nie pomoże mu opanować emocji, a może osłabić więź pomiędzy Wami i psem.

Napisał Jacek Gałuszka, źródło: onet.pl

Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się