Pies skacze na ludzi - sprawdzone sposoby

Rady jakie otrzymałam w psim przedszkolu przetestowałam i nie zdają większego rezultatu. Były to między innymi: odwracanie się tyłem do psa i ignorowanie go. Jest to nie możliwe gdyż pies w takich momentach uporczywie skacze, drapiąc i do tego jeszcze gryząc w ramiona bądź też podgryza w nogi i tyłek. Pies mój waży w tej chwili 28 kg. Dla mnie jest to bolesne nie mówiąc o dzieciach. Na młodsze dziecko nie skacze, gdyż jest w zasięgu jego wzrostu, ale łapie na przykład za ręce zębami i robi to w dość mocnym uścisku bez zupełnej kontroli. Skakanie przeważnie odbywa się w momentach kiedy wychodzimy na podwórko, bądź wracamy po nieobecności. Starsza córka wychodząc podaje mu smaczki, ale kiedy tylko je dostanie zaczyna skakać. Kiedy przychodzą do nas goście zapinam go na smycz i odwracam jego uwagę komendami za które dostaje smaczki ale po tym dość długim czasie i tak nie sposób go spuścić gdyż staranuje gości. Pies mieszka na dworze, ale staramy się poświęcać mu jak najwięcej czasu. W ciągu dnia kilkakrotnie urządzamy wspólne zabawy typu aport piłeczki bądź zabawa w przeciąganie, ale jest on w tych zabawach też nie delikatny gdyż mając zabawkę w pysku czesto ją puszcza i gryzie mnie po rękach lub nogach. Jak chce go w tym momencie zignorować to zaczyna skakać i szczekać. Udaje mi się czasem wyegzekwować u niego "siad" ale częściej jest tak nakręcony, że muszę posiłkować się zapięciem go na chwilę na smycz.

Może mój pies ma za mało ruchu i go roznosi, a może wcześniej popełniłam błędy w wychowaniu tłumacząc sobie że gryzie bo jest szczeniaczkiem i zmienia zęby a potem przestanie. Proszę napisać jak w Pana oczach przedstawia się ten problem.


Dość często właściciele psów uważają, że gryzienie po rękach, czy podgryzanie ludzi to jakiś etap w rozwoju psa, który minie. Nic bardziej błędnego. Już w psim przedszkolu uczymy psa, że gryzienie ludzi nawet w zabawie jest niedopuszczalne. Trochę jestem zdziwiony, że w przedszkolu nie opanowaliście tego. Koniecznie trzeba nauczyć psa, że skacząc lub gryząc ludzi - traci natychmiast ich towarzystwo. 6 miesięcy to już nie jest wiek przedszkolny. To młody, dojrzewający pies, który - jeśli nie zabierzecie się od razu do zmiany jego nawyków - może sprawiać w przyszłości coraz więcej kłopotu. Jeśli chodzi o podgryzanie i skakanie - w Twoim wypadku spróbowałbym prostej techniki polegającej na wyprowadzeniu psa na chwilę, gdy tylko skoczy on na człowieka. Najłatwiej to zrobić jeśli pies ma przypiętą na stałe lekką smycz, za którą można chwycić i wyprowadzić go. Taka izolacja powinna być nie dłuższa niż 20 - 30 sekund. Gdy pies jest spokojny - wprowadzasz go w tę samą sytuację, dając kolejną szansę na poprawne, spokojne zachowanie. Oczywiście nie możesz ćwiczyć tego korzystając z pomocy dzieci. Dzieci dla psa muszą być absolutnie nietykalne! Poproś dorosłych znajomych, żeby przyszli z wizytą i zgodzili się pomóc Ci w treningu. Gdy pies skoczy na człowieka możesz powiedzieć np. "dosyć" i natychmiast odizolować psa w innym pomieszczeniu na 20 - 30 sekund. Bardzo ważne jest, aby NIE otwierać drzwi i nie wprowadzać psa z powrotem dopóki nie jest całkowicie spokojny. Być może będzie potrzeba kilkunastu powtórzeń zanim pies zrozumie, że skakanie na ludzi lub gryzienie powoduje nieprzyjemne, chociaż "bezbolesne" konsekwencje. Gdy widzisz, że pies zachowuje się spokojnie możesz go pochwalić (bez ekscytacji!) i delikatnie pogłaskać. Również pomocne może być nauczenie psa pozostawania na swoim miejscu, gdy przychodzą goście. Komendę można przedłużyć przywiązując np. kość w miejscu gdzie pies ma posłanie. Wtedy pies będzie zajmować się kością (można ją jeść tylko leżąc na posłaniu) zamiast gośćmi. Niektóre psy uwielbiają nosić w pysku zabawki. Taka awaryjna zabawka, którą dajesz psu do pyska gdy wchodzą goście może też być dobrym rozwiązaniem. Mało który pies będzie skakał trzymając zabawkę w zębach. W dodatku nosząc zabawkę będzie się starał trzymać z dala od wchodzących gości (to takie instynktowne zachowanie).

Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się