Pies skacze na gości

Skakanie na gości należy do zachowań wyuczonych, które zostały wzmocnione zarówno przez samych właścicieli psa, jak i przez gości. Pies skacze, bo jest podekscytoany, a ludzie wykonują całe mnóstwo zabawnych czynności, takich jak piszczenie, opędzanie się (machanie rękami), głaskanie psa (oni myślą, że go odsuwają). Pies widząc, że jego skakanie wywołało tyle euforii - będzie to robić nadal.

 

Pół biedy jeśli adresatami wyskoków psa są dorośli ludzie. Znacznie poważniej trzeba się zająć skakaniem, gdy pies robi tak wobec dzieci. Bardzo łatwo może się to skończyć przewróceniem dziecka czy poważniejszym wypadkiem.

 

Zamiast "oduczać" skakania zastanówmy się co pies może robić ZAMIAST tego? Jakie zachowanie psa wyklucza skakanie? Na pewno takim zachowaniem jest siedzenie lub leżenie. Witanie gości w drzwiach jest zwykłym psim rytuałem powitania i pies jest zwykle bardzo ciekawski "kto to przyszedł?". Wykorzystajmy to do nauki spokojnego witania się.

 

Po pierwsze - naucz psa bardzo dobrze komendy "siad". Na dźwięk komendy "siad", pies ma siadać w każdych warunkach i w każdej sytuacji. Stopniowo zwiększaj rozproszenia, żeby ułatwić psu zrozumienie, że pozostawanie w pozycji siad jest możliwe i opłacalne (nie zapomnij o zwalanianiu psa komendą zwalniającą, np. "OK" i nagradzaniu za dobrze wykonane zadanie). Gdy pies ma opanowane siedzenie na komendę i zostawanie w tej pozycji możesz wykorzystać gości jako pomocników przy nauce grzecznego witania się. Gdy rozlega się dzwonek do drzwi daj psu komendę "siad". Podejdź do drzwi, otwórz je, zaproś gości do środka, przywitaj się z nimi. Jeśli w którymkolwiek momencie pies wstanie samowolnie, poproś Twoich pomocników, żeby nie odzywali się do psa ani słowem i natychmiast wyszli za drzwi. (Oczywiście to tylko ćwiczenia z udziałem ochotników). Całą procedurę witania powtórz w taki sposób, aby psu udało się zachować pozycję siedzącą. Nagrodą za takie zachowanie będzie możliwość podejścia do gości i spokojnego przywitania się (cztery łapy na ziemi). Dodatkowo goście mogą dać psu ulubioną zabawkę lub smakołyk, ale ważne jest, żeby psa nie ekscytować, nie piszczeć nie mówić do niego jaki jest piękny i kochany, bo taka ekscytacja może sprawić, że pies nie zapanuje nad sobą i znowu zacznie skakać. Im więcej spokoju przy powitaniu, tym łatwiej psu zachowywać się w oczekiwany przez nas sposób. Im więcej udanych powitań, tym lepiej pies zrozumie jak powinien się zachowywać gdy ktoś przychodzi do Waszego domu.

 

Napisał Jacek Gałuszka

Źródło: onet.pl

Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się