Jak ogarnąć spacer z wózkiem i psem?

 

  1. Przede wszystkim to zdecyduj po jakiej stronie chcesz uczyć psa, żeby chodził przy wózku? Lewej czy prawej? 
  2. Zabierz z sobą połowę dziennej porcji jedzenia swojego psa i zamiast zjeść posiłek z miski w domu, zapracuje sobie na niego ucząc się nie ciągnąć na smyczy.
  3. Nauka chodzenia na luźnej smyczy to też komenda, więc nazwij to jakoś: np.  „idziemy” 
  4. Dostawiamy psa do wybranej nogi, mówimy „idziemy”, dajemy rękę na klatkę piersiową, tak, żeby pies na nas popatrzył, zaznaczamy to zachowanie klikerem i podajemy w RUCHU nagrodę, chwaląc słowami „dobre idziemy” 
  5. Jeżeli pies cię wyprzedza powiedz mu, że ci się to nie podoba np. mówiąc ”EE” i zawróć w drugą stronę, mówiąc "imię psa, idziemy" równocześnie zachęcając smakołykiem, żeby pies za nami podążył. W momencie, gdy pies poluzuje smycz i będzie szedł przy naszej nodze i popatrzy na nas, klikamy i wydajemy w nagrodę smakołyk.

Pamiętaj, że pies to interesowne stworzenie i robi coś nie dlatego, żeby Ci zrobić na złość lub z miłości, ale dlatego, że mu się zwyczajnie to opłaca, ma z tego korzyść. Jeśli coś idzie nie tak to albo ty go nie nauczyłaś, jak powinien robić to prawidłowo, albo pies nie ma "powodu" aby zrobić to, co chcesz. Czasami samo jedzenie nie wystarczy aby zmotywować psa do pracy. Niemniej jednak wierzę, że konsekwencja z naszej strony potrafi zdziałać cuda nawet gdy uważamy naszego pupila za największego lenia wszechświata.

To do dzieła! To już ostatni dzwonek aby wasze spacery z koszmaru zmienić w miły i ulubiony sposób spędzania czasu. Pomyśl, że będziesz mieć więcej czasu na wypoczynek, a twój pies będzie się cieszyć z wspólnych spacerów i nie będzie mu dokuczać samotność albo nie będzie się czuł odstawiony na boczny tor.

Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się