Czy można siłą zmuszać psa do warowania?

Dlatego w uzyskiwaniu jakichkolwiek zachowań nie stosuję siły i przemocy. Każde zachowanie ma trzy podstawowe kryteria, które zwiększają jego trudność: czas, odległość i rozproszenia. Zwiększając oczekiwania względem jednego kryterium - obniżamy pozostałe. Czyli w praktyce, jeśli uczymy psa przedłużonego warowania, to robimy to w miejscu, gdzie nam nic nie przeszkadza i nie oddalamy się od psa. Dopiero, gdy pies wytrzymuje np. 20 sekund możemy wprowadzić celowo rozproszenia, a następnie oddalać się stopniowo od psa. Warunkiem stopniowania trudności jest to, żeby za każdym razem psu UDAŁO się zachować pozycję WARUJ.

Nie wiem, czy w swojej pracy z psem używasz klikera? Jest to bardzo skuteczne narzędzie, dlatego ja osobiście lubię używać go do porozumiewania się z psem. Jeśli nawet nie używasz klikera, pamiętaj, żeby zawsze jasno sygnalizować psu koniec ćwiczenia, np. sygnałem zwalniającym "OK". Dzięki temu pies będzie wiedział, kiedy może wstać. Jeśli więc pies WIE, co znaczy polecenie "waruj", możesz przystąpić do przedłużania czasu. Wydaj polecenie "waruj", podaj psu smakołyk pomiędzy przednie łapy. Wyprostuj się. Gdy widzisz, że pies kończy jeść smakołyk powiedz "OK" i zachęć psa do powstania. Znowu wydaj polecenie "Waruj" i podaj kolejno dwa smakołyki. Wyprostuj się. Obserwuj psa. Jeśli wytrzymuje nawet 2-3 sekundy, powiedz "OK" i znowu wyprowadź go z pozycji leżącej. Stopniowo wydłużaj czas pomiędzy wydaniem polecenia "waruj", a sygnałem zwalniającym. Nie zapominaj o nagradzaniu psa, gdy uda mu się wykonać polecenie.

Nie spiesz się. Lepsze efekty osiągniesz stopniowo podnosząc kryteria, niż pozwalając psu na kilkakrotne popełnienie błędu. Gdyby tak się stało, będzie to dla Ciebie znak, że zbyt szybko zwiększyłaś swoje oczekiwania i pies jeszcze nie zrozumiał dokładnie czego od niego wymagasz. Wtedy wróć do wcześniejszego etapu nauki. Sama zobaczysz, że takie postępowanie przyniesie efekty całkiem szybko. Pies z radością wykona to, co mu się opłaca. Jeśli będziesz umiejętnie manipulować motywacją psa i nagradzać pożądane zachowanie, zauważysz, że psiak z radością waruje i czeka w tej pozycji na sygnał "OK", ponieważ wie, że to jest dla niego korzystne.

Napisał Jacek Gałuszka

Źródło: onet.pl

Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się