Czy husky jest skazany na chodzenie na smyczy?

 

Husky należą do ras pierwotnych, więc zawsze trzeba liczyć się z tym, że instynkty odziedziczone po dzikich przodkach psa domowego mogą dojść do głosu. Jednym z takich instynktów jest instynkt społeczny, dlatego husky dobrze pracują w grupie (np. ciągnąc zaprzęg). Jednak ten sam instynkt często sprawia kłopot właścicielom tej rasy, ponieważ psy skłonne są do bójek i rywalizacji. Rasy pierwotne mają zachowany cały łańcuch łowiecki, a więc będą chętnie polować, co również wiąże się z ucieczkami i dużą samodzielnością w podejmowaniu decyzji.

Jednak nie zapominajmy, że husky czy malamuty to nie wilki, lecz psy, a więc zwierzęta zdolne do współpracy z człowiekiem. Ze strony przewodnika taka współpraca wymaga zdecydowanie więcej pracy niż w przypadku np. labradora. Zawsze warto psa, takiego jak husky, nauczyć przywołania awaryjnego np. na gwizdek. Jak to zrobić opisałem szczegółowo w książce "Aria, do mnie - skuteczna nauka przywołania".
Dopóki nie masz całkowitej pewności, że pies zna znaczenie przywołania, radziłbym spacery na długiej lince, żeby móc uchronić psa przed niebezpieczeństwami związanymi z niekontrolowanym oddaleniem się od przewodnika.

Napisał Jacek Gałuszka

Źródło: onet.pl

Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się