Co zrobić, by pies zaakceptował kaganiec?

Pies z pewnością był nie mniej zdenerwowany całym zajściem niż Ty. Dlatego mógł stracić zimną krew i zareagować po psiemu na sąsiada. Niestety, mimo, iż taka reakcja jest zrozumiała - w ludzkim świecie jest niedopuszczalna i to zawsze człowiek ponosi za nią odpowiedzialność.

Nauczenie psa noszenia kagańca nie jest szczególnie trudne. Trzeba zrobić tak, żeby pies polubił noszenie tego sprzętu na pysku. W treningu bardzo przydatny jest kliker, ponieważ precyzyjnie zaznacza to zachowanie, które nagradzamy. Jednak możesz w tym wypadku użyć jakiegoś krótkiego słowa, np. OK, jako sposobu na zaznaczenie pożądanego zachowania. Przede wszystkim wybierz taki kaganiec, który będzie umożliwiał psu swobodne oddychanie, ale nie będzie zbyt luźny, żeby pies nie mógł ściągnąć go łapą. Może to być również kaganiec plastikowy, zamiast metalowego. Natomiast zdecydowanie nie polecam kagańców nylonowych tzw. weterynaryjnych, ponieważ w nich pies nie może swobodnie ziajać i w upalne dni grozi mu śmierć z przegrzania.

Zacznij ćwiczenie w spokojnym miejscu, np. w domu od pokazania psu kagańca. Powiedz OK i podaj smakołyk. Pozwól psu kilka razy dotknąć kaganiec nosem. Za każdym razem mów OK i podawaj smakołyk. Gdy pies oswoi się z nowym dla siebie przedmiotem podaj smakołyk tak, żeby musiał włożyć pyszczek do wnętrza kagańca, aby dosięgnąć nagrody. Gdy to się uda po kilkukrotnym powtórzeniu załóż psu kaganiec (jeszcze nie zapinaj) i od razu zdejmij. Jeśli pies zachował spokój, powiedz OK i zdejmij kaganiec oraz podaj smakołyk. Powtarzaj to ćwiczenie kilka razy dziennie. Niech psu kaganiec kojarzy się zawsze jak najlepiej. Gdyby pies wykazał niepokój przy tym ćwiczeniu - cofnij się do poprzedniego etapu - czyli podawania smakołyka przez otwór w kagańcu. Gdy pies zachowuje się spokojnie możesz zapiąć na chwilę rzemyki kagańca na szyi psa i podać kilka smakołyków przez otwory. Zdejmij kaganiec, pochwal psa, pobaw się zabawką.

Wykorzystuj np. porę karmienia do ćwiczenia spokojnego noszenia kagańca. Przed podaniem psu posiłku załóż kaganiec. Pozwól, żeby pies widział jak szykujesz jego jedzenie. Zdejmij kaganiec i zaproś psa do jedzenia. Podobnie zakładaj na chwilę kaganiec szykując się do wyjścia na spacer. Nawet jeśli na początku nie wychodzisz jeszcze z psem w kagańcu na zewnątrz - perspektywa spaceru będzie dla niego bardzo dużym wzmocnieniem. Niedługo pies widząc kaganiec będzie się cieszył mogąc go założyć. Wtedy noszenie go nie będzie dla niego żadnym problemem.

Napisał Jacek Gałuszka

Źródło: onet.pl

Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się