Bądź cierpliwy

Żeby uniknąć przerzucania na psa moich ambicji i oczekiwania od niego rzeczy niemożliwych robię tak:

  • - obserwuję psa, który ma tak jak człowiek okresy większej i mniejszej aktywności w ciągu dnia. Staram się wykorzystać te okresy aktywności, żeby wtedy prowadzić szkolenie.

  • - Przyjąłem zasadę, że skoro mi z pełnym żołądkiem nie chce się biegać po parku - czemu miałbym tego wymagać od psa? Gdy jest trochę przegłodzony pracuje lepiej, bo wtedy nagrody są bardziej atrakcyjne.

  • - czasami jest tak, że mam gorszy nastrój, jakoś jestem nie w sosie i w ogóle mi się nie chce robić kalkulacji ani obmyślać planów strategicznych. Dlaczego pies miałby zawsze mieć idealny nastrój i ochotę do pracy? Jeśli czegoś nie robi, to wcale nie musi oznaczać, że jest krnąbrny. Po prostu ma dzisiaj zły dzień.

  • - A jak mnie okropnie wkurza, że pies czegoś nie umie załapać, to daję sobie spokój ze szkoleniem. Idę z psem na spacer, albo biorę zabawkę i się z nim bawię. Po co miałbym sugerować psu, że szkolenie jest dla mnie i dla niego czymś przykrym?

I wiecie na czym jeszcze się łapię? Że chcę, aby pies wykonywał wszystko od razu doskonale. Myślę sobie: "nauczę psa turlania się po podłodze". I zaczynam się denerwować, kiedy się nie turla. A gdybym sobie założył - "chcę nauczyć psa przewracania się na grzbiet", albo "leżenia na boku", to gdyby mój pies to zrobił - uznałbym, że jest najgenialniejszy na świecie i w doskonałym nastroju spędziłbym wieczór. Jaki stąd wniosek? Robić mniejsze założenia. Pies nie musi od razu nauczyć się skomplikowanej rzeczy. Wystarczy mniejsza, jakby jeden krok w pożądanym kierunku i wtedy i ja i on jesteśmy usatysfakcjonowani.

Ostatnio na kursie tak własnie było z młodą suczką doga niemieckiego. Chciałem ją nauczyć warowania. A ona jakoś obawiała się zająć pozycję leżącą. Dopóki myślałem, że musi zawarować - frustrowałem się, że nie wychodzi. Jak tylko pomyślałem: "nauczę ją uginania przednich łap" - od razu odnieśliśmy sukces. I chciało mi się pracować dalej. Wiecie o czym mówię?

Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się