Lęk przed obrożą i szelkami

Kiedy był mały poważnie zachorował. Aby zawieźć go do weterynarza, musieliśmy założyć mu szelki. Wziął bardzo dużo zastrzyków w krótkim czasie. Ma nowe szelki i obrożę, ale nie da sobie ich założyć. Nie próbowałam zakładać ich na siłę. Położyłam je w widocznym miejscu, a on je obwąchiwał. Kiedy biorę je do ręki ucieka i warczy, widzę, że się boi. Jest małym pieskiem więc biega wokół domu - mamy duży ogrodzony teren. Chciałabym z nim wyjść poza ogrodzenie, ale jak to zrobić? Anuszka

Być może warczenie na smycz czy obrożę w Twoim ręku jest po prostu wyrazem strachu psa przed czymś nowym, czego się obawia? Tym bardziej jeśli wcześniej usiłowałaś mu zakładać obrożę, a on się z niej wyrywał. Przekonał się, po pierwsze, że to co masz w ręku jest naprawdę straszne i zagrażające, a po drugie - udało mu się umknąć, co wzmocniło strach przed obrożą.
To tak samo jak z człowiekiem, który boi się np. węży. Jeśli chce sobie poradzić z tym lękiem może np. wybrać się do ZOO, gdzie w bezpieczny sposób może sobie pooglądać węże, które są za szybą, a więc nie budzą panicznego strachu. Jeśli jednak wycofa się, gdy odczuje lęk - wtedy uczucie ulgi wzmocni lęk przed wężami.
Aby przyzwyczaić psa do obroży, a potem do smyczy, warto zrobić to w zależności od psychiki psa - albo stopniowym oswajaniem z widokiem obroży przy równoczesnym zapewnianiu psu dużej dozy przyjemności i nagród za spokojne zachowanie, albo też np. pokazać głodnemu psu jedzenie i gdy bardzo już jest skoncentrowany na chęci zdobycia miski - ubrać mu po prostu obrożę i pozwolić zjeść przygotowany posiłek. Dość szybko pies powinien przyzwyczaić się do obroży, którą może początkowo mieć stale na szyi. Ważne też jest codzienne zajmowanie się psem, trening z nim, zabawa, budowanie więzi. Bieganie po ogrodzie tego nie zastąpi, dlatego uważam, że przede wszystkim na to powinnaś zwrócić uwagę.
 
Napisał Jacek Gałuszka
Źródło: onet.pl
artykuł napisany w odpowiedzi na pytanie czytelnika serwisu Onet-Pies
Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się