Czy moja suczka mogła być bita?

 

Dodam, że nigdy nie była przeze mnie bita, bo wiem, że nie odnosi to żadnego pozytywnego skutku. Czy tak zachowuje się każdy pies? Czy jej zachowanie jest dowodem na to, że mogła być uderzona? Jak oduczyć ją tego strachu? Czy to w ogóle możliwe? Ola

Zachowanie Twojej suczki nie musi koniecznie oznaczać, że kiedyś była bita. Często psy po prostu odruchowo reagują unikiem na gwałtowne ruchy. Jeśli zależy Ci na tym, aby pies nie obawiał się takiego gestu zamachnięcia się kijem, możesz go przyzwyczaić do tego poprzez trening.

Jeśli weźmiesz do ręki kij, a następnie podasz psu np. smakołyk, to bardzo szybko czworonóg zacznie kojarzyć obecność kija z zapowiedzią nagrody. Potem możesz stopniowo zacząć machać kijem, nie zapominając oczywiście o nagradzaniu psa za spokojne zachowanie. Osobną kwestią jest nauczenie psa odpowiedniego reagowania na wymachiwanie kijem przez inną osobę. Tutaj pewnym kłopotem może być np. skojarzenie z IPO, gdzie używa się pałki, podczas gdy pies ma gryźć rękaw i nie puszczać. Dla wielu psów jest to obciążenie ponad ich możliwości i dlatego trudno im osiągać dobre wyniki w tym sporcie.

 

Napisał: Jacek Gałuszka, źródło: onet.pl

artykuł napisany w odpowiedzi na pytanie czytelnika serwisu Onet-Pies

Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się