Po kastracji pies stracił chęć do spacerowania
Bardzo mnie martwi fakt, że coś stało się z jego psychiką, raz nawet warknął na mnie jak mocniej pociągnęłam za kolczatkę. Będę wdzięczna za jakąkolwiek radę, bym mogła sprawić, aby wróciła mu chęć do długich spacerów. Lestat

Nie miałbym pewności, że przyczyną braku chęci do spacerów jest kastracja. To, że problem wystąpił bezpośrednio po zabiegu, nie znaczy, że stało się tak wskutek kastracji. Powód może być zupełnie inny. Tak nagła zmiana zachowania psa jest często skutkiem jakiegoś gwałtownego, nieprzyjemnego wydarzenia (bodźca), które pies skojarzył z wyjściem na spacer. Jeśli odczuwał ból spowodowany przebytym zabiegiem to jego próg wrażliwości był bardzo niski, dlatego nawet szarpnięcie kolczatką mogło być takim właśnie bodźcem. Mocne pociąganie za smycz i szarpanie, aby zmusić psa do wyjścia jeszcze dodatkowo pogłębia jego niechęć do spacerów, bo pojawia się bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy (szarpanie jest zapowiedzią spaceru). Wyobraź sobie, że lubisz lody i nie lubisz flaczków. Jeśli ktoś będzie Cię zmuszał do zjedzenia flaczków, po których na deser dostajesz lody - to aby uniknąć konieczności jedzenia flaków przestaniesz chcieć lodów. Podobnie może się dziać z psem. Jeśli "ceną" za miły spacer jest przykre uczucie przymusu związane z szarpaniem, to pies woli nie wychodzić na spacer, żeby uniknąć takiej przykrości. Pies dał Ci to do zrozumienia dość jasno warcząc ostrzegawczo.

 

Zmień taktykę. Przede wszystkim - przestań używać kolczatki. Jeśli pies ciągnie na smyczy - naucz go poprawnego chodzenia, tu znajdziesz wszelkie niezbędne wskazówki. Przed wyjściem na spacer pobaw się chwilę z psem, daj mu jakiś pyszny smakołyk, zrób to, co Twój pies bardzo lubi. Postaraj się wykorzystać atmosferę zabawy, by wyjść z psem. Możesz też wyjechać z psem na kilka dni w nieznane mu miejsce i tam potrenować nowy "rytuał" wychodzenia na spacer. Spacerowanie jest zupełnie naturalną aktywnością psa, podobnie jak latanie dla ptaków, a pływanie dla ryb. Dlatego nie powinno być trudne zmienienie nastawianie psa do wychodzenia na spacer. Gdyby jednak Ci się nie udało, oznacza to, że problem jest poważniejszy i trzeba poprosić o pomoc behawiorystę, który wraz z Tobą przeanalizuje przyczyny takiego zachowania psa i pomoże Ci znaleźć rozwiązanie.

 

Napisał Jacek Gałuszka

Źródło: onet.pl

Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się