Podczas szczotkowania pies gryzie nas po rękach

Gryzienie przy wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych jest najprawdopodobniej przejawem niepewności psa i kontroli. Przyznam, że gdy byłem dzieckiem, zdarzało mi się łapać dentystę za rękę gdy próbował zbliżać wiertło do moich zębów. Niby wiedziałem, że nie chce mi zrobić krzwdy, ale bardzo chciałem kontrolować to, co on robi, bo nie czułem się zbyt pewnie. Dentysta poradził sobie ze mną w ten sposób, że po pierwsze powiedział, iż zawsze gdy poczuję dyskomfort mam podnieść rękę, a on wtedy da mi chwilę na "złapanie oddechu". A na zakończenie czeka mnie niespodzianka. Był to pluszowy misiek, którego dostałem po wizycie.

Następnym razem wiedziałem, że w nagrodę za spokojne zachowanie znowu coś fajnego dostanę. I rzeczywiście - dostałem kremówkę. Zacząłem nawet lubić wizyty u tego dentysty.

Jak przełożyć to na szczotkowanie psa i wycieranie łapek? Nagradzając spokojne zachowanie. Zacznij od pokazaniua psu szczotki. Jeśli zachowa spokój - powiedz OK (lub kliknij używając klikera) i daj smakołyk. Zbliż szczotkę do psa. Znowu powiedz OK, gdy jest spokojny i daj smakołyk. Dotknij szczotką psa. Znowu zaznacz i nagródź spokojne zachowanie. Jeśli widzisz, że pies zareagował nerwowo - to znak, że zbyt szybko podniosłeś poprzeczkę. Cofnij rękę, zatrzymaj się, nagródź spokój. Nie pokazuj psu smakołyka.

Nie masz go przekupić, tylko nagrodzić. Niech wie, że to jego spokojne zachowanie zasługuje na nagrodę, która pojawia się jako odpowiedź na to zachowanie. Delikatnie przejedź szczotką po sierści psa. Znowu nagródź spkojne zachowanie. Sam zobaczysz, że pies bardzo szybko zacznie traktować szczotkę, albo szmatkę do wycierania łap jako zapowiedź nagrody. Wtedy samo szczotkowanie będzie dla niego po prostu przyjemnością. Na zakończenie czynności pielęgnacyjnych daj psu szczególnie atrakcyjną nagrodę: pyszny smakołyk, porcję karmy, pobaw się z nim. Ta supernagroda będzie działała jak mój pluszowy miś lub kremówka. Pies będzie chciał, żebyś go szczotkował, bo to poprzedza coś bardzo dla niego przyjemnego.

Napisał Jacek Gałuszka

Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się