Pies dewastuje ogród

Owczarek podhalański jest psem stworzonym do pracy przy zaganianiu i pilnowaniu stad. Siedzenie w kojcu przez cały dzień jest dla niego niezmiernie frustrujące. Ta frustracja powoduje duże napięcie nerwowe i pies gryząc drzewa stara się w jakiś sposób rozładować nagromadzoną w nim energię.

Przede wszystkim bardzo wskazane jest zapewnienie psu dostatecznej ilości atrakcyjnych zajęć w ciągu dnia. Długi spacer, połączony z bieganiem może tutaj bardzo pomóc. Możesz sprawić psu plecak lub juki, w których będzie nosił swoje rzeczy: zabawki, piłki, gryzaki, wodę. Nosząc je na swoim grzbiecie będzie "pracował", a ponadto spacer będzie lepszym ćwiczeniem fizycznym.

Poćwicz z psem reagowanie na komendę "zostaw". Zacznij od smakołyka, który trzymasz w dłoni. Podsuń go psu z komendą "zostaw"! Gdy tylko odwróci pysk - pochwal go (lub kliknij, jeśli używasz klikera) i z drugiej dłoni wydaj w nagrodę lepszy smakołyk. Gdy pies kilka razy odwróci głowę od smakołyka słysząc komendę "zostaw" - poczęstuj go z ręki mówiąc "weź". Stopniowo zwiększaj wymagania: smakołyk możesz mieć na otwartej dłoni, potem na podłodze, potem na ziemi. Pamiętaj, aby tak określić swoje oczekiwania, by psu nigdy nie udało się wziąć samodzielnie "zabronionego" smakołyka. Gdy pies poznał znaczenie komendy, możesz przejść z nim do drzewek. Gdy próbuje obgryzać - powiedz "zostaw" i gdy tylko na moment odwróci głowę od drzewka - nagródź go sowicie. W ten sposób powtarzając to ćwiczenie nauczysz psa, że drzewka są "niejadalne" i opłaca się ich nie ruszać, bo w zamian czeka na niego coś bardziej interesującego.

Gdy zostawiasz psa samego daj mu coś do gryzienia: kość, konga wypełnionego smakołykami, sznurek do gryzienia, kawałek miękkiego gryzaka (może być z drewna, z którego nie odłupują się drzazgi!) Pomyśl o udziale psa w konkursach pasienia i zaganiania. Im więcej będziesz pracował i przebywał z psem, tym mniej będzie on sfrustrowany, a tym bardziej szczęśliwy.

Napisał Jacek Gałuszka

Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się