Ile wody potrzebuje pies?

Nagłe zwiększenie pragnienia w gorące dni, może być również objawem procesu chorobowego. Nie wolno zatem lekceważyć takiej sytuacji i przypisywać pragnienie wyłącznie upałom.

Pies w miejskim skwarze

- Brak świeżej wody to duży problem szczególnie w miastach – dodaje Jacek Gałuszka. - Spacerując w gorący dzień miejską alejką psy nie mają dostępu do wodopoju i zdarza się, że próbują gasić pragnienie pijąc wodę z kałuży. W niej mogą pływać trujące lub szkodliwe chemikalia i drobnoustroje , mogące stać się przyczyną zatrucia lub choroby infekcyjnej.

Podczas upałów należy również pamiętać o tym, by nie pozostawiać psa w pomieszczeniach, które w słońcu bardzo szybko się nagrzewają. Mowa tu głównie o samochodzie, w którym w bardzo krótkim czasie temperatura może wzrosnąć nawet o kilka stopni. Na dłuższe wyprawy warto wziąć ze sobą zimną wodę z lodem i zmoczoną szmatką można ochłodzić głowę i szyję psa. Szczególną opieką w upalne dni należy otoczyć szczeniaki oraz psy starsze. Upały słabo znoszą także psy krótkoczaszkowe (np. mopsy, buldogi, pekińczyki), które mają mniejszą zdolność chłodzenia wdychanego powietrza i pobierają z otoczenia więcej ciepła.

Artykuł powstał w ramach akcji "Bądź człowiekiem - Woda ratuje życie" we współpracy Adama Sikory i Jacka Gałuszki

Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się