Groomer, czyli kto?

Wizyta u profesjonalnego groomera gwarantuje, że zwróci on uwagę stan sierści i skóry pupila, ewentualne alergie, choroby uszu i uzębienia i w razie potrzeby odeśle do lekarza weterynarii. W zakresie kompetencji groomera leżą także drobne zabiegi pielęgnacyjne takie jak przycinanie pazurów, czyszczenie oczu i uszu, mycie zębów.

Sezon na fryzjera

Zwiększone zainteresowanie strzyżeniem zwierząt zaczyna się od kwietnia i trwa do końca października, obejmuje również okresy przedświąteczne oraz czas przed urodzinami pupila. Wiosną i latem na wizytę w wielu salonach oczekuje się nawet ponad 2 tygodnie, warto więc z odpowiednim wyprzedzeniem umówić się na spotkanie z fryzjerem. Wielu właścicieli nie korzysta z usług salonu pielęgnacji zwierząt w okresie jesienno – zimowym z obawy, że po strzyżeniu ich zwierzaki się przeziębią. Oczywiście, ostrzyżenie psa do gołej skóry przy temperaturze minus 30 stopni może stanowić zagrożenie dla jego zdrowia a nawet życia, obniżając znacznie jego komfort termiczny i psychiczny, ale kompetentny fryzjer ostrzyże psa tak, aby zostawić mu dłuższy włos, który go skutecznie ogrzeje. Psy strzyżone nieco krócej, na wyraźne życzenie klienta w okresie jesienno – zimowym można przyzwyczaić do noszenia ciepłych ubranek i kubraczków, które rekompensują im brak okrywy włosowej. Dodatkowo fryzjerzy w zimie usuwają włosy spomiędzy opuszek łap, które łapią brud i śnieg uniemożliwiając sprawne poruszanie się, a nawet otarcia i rany. Dobrze jest także zaopatrzyć się w specjalny preparat do psich łap, który chroni opuszki przed otarciami i zranieniami, a także przed działaniem soli i piachu wysypywanego na chodniki zimą.

W okresie zimowym dobrze jest też kąpać psy w salonach fryzjerskich, gdyż zabieg ten zostanie wykonany sprawnie i dokładnie, a pies wysuszony w możliwie jak najkrótszym czasie, co umożliwiają profesjonalne suszarki o znacznie większej sile podmuchu niż nasz domowy sprzęt.

Słownik dla właściciela

Wielu właścicieli zwierząt nie odróżnia znaczenia fachowych terminów używanych przez fryzjerów. Trymowanie może być mylone ze strzyżeniem, a strzyżenie z wyczesywaniem. Jeśli fryzjer nie uściśli podczas umawiania wizyty, o jaki zabieg chodzi, klient może czuć się rozczarowany, jeśli nie był przygotowany na cenę zabiegu, jego czasochłonność lub efekt finalny. Bardzo często zdarza się, że na przykład sznaucery umawiane są na strzyżenie (bardzo popularna opcja, jeśli właściciel nie ma ambicji wystawowych), a właścicielom chodzi o zabieg trymowania, który jest droższy od strzyżenia o 30-50% i trwa 2-3 razy dłużej.

Podstawowy słownik pojęć obejmuje:

• Czesanie - usuwanie luźnego martwego włosa wraz z podszerstkiem lub bez podszerstka przy pomocy szczotek i trymerów.

• Rozczesywanie - usuwanie sfilcowań i kołtunów, jakie powstały w sierści psów średnio- i długowłosych przy jak najmniejszym ubytku włosa. Zabieg wykonywany jest ręcznie przy użyciu grzebieni oraz preparatów ułatwiających rozczesywanie i środków zapobiegających łamaniu się włosa.

• Strzyżenie - skracanie włosa na określoną długość, głównie przy użyciu maszynki elektrycznej. Zabieg odpowiedni dla niemal wszystkich psów, choć w przypadku psów szorstkowłosych, szczególnie wystawowych lub tych, które mają przed sobą karierę wystawową, strzyżenie zwykle znacznie obniża jakość i strukturę włosa.

• Trymowanie – ręczne usuwanie wyłącznie martwych włosów, bez naruszania żywych. Polega na takim pociąganiu końców włosów, by usunąć z torebek włosowych tylko te, które są już martwe. Usuwanie martwych włosów nie szkodzi psu i zupełnie go nie boli. Przerzedzenie w ten sposób fryzury ułatwia wzrost nowych włosów i zapobiega powstawianiu filców czy kołtunów, wzmaga tez nasycenie barw na psach kolorowych i stanowi zdrowy i ożywczy masaż skóry.

• Wyczesywanie martwego włosa - usuwanie martwego włosa u psów krótkowłosych, które gubią krótki i ostry włos niemalże przez cały rok.

Pierwsza wizyta w salonie

Na pierwszą wizytę do salonu groomerskiego warto wziąć już 3 miesięcznego szczeniaka. Dotyczy to szczególnie ras, których pielęgnacja jest pracochłonna i czasochłonna. Pierwsze wizyty w salonie winny mieć charakter zapoznawczy, piesek powinien mieć możliwość obwąchania salonu, sprzętu, stołu. Można wykonać drobne zabiegi pielęgnacyjne takie jak czyszczenie uszu, oczu, przycięcie pazurków, ale wszystko w granicach dobrego samopoczucia zwierzaka. Nic jednak na siłę, jeśli piesek nie pozwoli sobie obciąć pazurków, wystarczy, że groomer będzie udawał, że to robi, aby miejsce skojarzyć pieskowi jak najprzyjemniej. Dorosłe psy zapoznaje się ze sprzętem i zabiegami fryzjerskimi w ten sam sposób. Różnica może polegać jednak w ilości czasu, który należy poświęcić na przekonanie dorosłego psa do salonu i samych zabiegów pielęgnacyjnych, gdyż w przypadku dorosłych psów mamy najczęściej do czynienia z odwrażliwianiem (zmianą nastawienia emocjonalnego, które jest procesem dłuższym) a nie przyzwyczajaniem (zapoznawaniem z nowymi rzeczami/ czynnościami, co dzieje się znacznie szybciej).

Pies u fryzjera

Przed wizytą u fryzjera, zaleca się wyprowadzenie psa na dłuższy spacer, który pozwoli mu wytracić nadmiar energii, załatwić potrzeby fizjologiczne i ułatwi mu zachowanie spokoju podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Decydując się na wizytę w salonie groomerskim, warto zostawić tam zwierzaka na czas pielęgnacji. Obecność właściciela dekoncentruje nie tylko psa, ale też fryzjera. Pies gorzej się zachowuje, bo czuje się znacznie pewniej przy właścicielu, przez co pielęgnacja trwa dłużej i jest bardziej męcząca i stresująca dla zwierzaka.

Najczęstszymi klientami salonów groomerskich są psy ras małych i średnich, takich jak Yorkshire Terier, Shih Tzu, Lhasa Apso, Bolończyki, Pudle, Sznaucery. Każda z ras uznanych przez Związek Kynologiczny posiada swój wzorzec, choć bywa on odmienny od wzorców z innych krajów. W Stanach Zjednoczonych dopuszcza się strzyżenie sznaucera maszynką elektryczną, podczas gdy w Polsce prawidłowo przygotowany przedstawiciel tej rasy powinien zostać starannie wytrymowany. Wielu nowych właścicieli decydujących się na zakup szczeniaka określonej rasy nie wie, jaki jest jego wzorzec, jakie są wymagania pielęgnacyjne i często okazuje się, że nie są oni w stanie podołać obowiązkom papilotowania, natłuszczania, codziennego czesania wybranego przez siebie psa. Brak prawidłowej pielęgnacji natomiast może doprowadzić do skołtunienia i sfilcowania się sierści, a nawet do powstania na skórze zranień i odparzeń, dlatego tak ważne są regularne wizyty w salonie pielęgnacji zwierząt. Rozczesywanie sierści doprowadzonej do takiego stanu jest długotrwałe, nieprzyjemne dla psa i powoduje znaczne ubytki w sierści. Z pomocą może tu przyjść strzyżenie maszynką elektryczną, które z pewnością stanowi dobre rozwiązanie dla wielu właścicieli, pod warunkiem, że nie mają oni ambicji wystawowych. Całościowe strzyżenie pupila warto zawsze rozważyć bardo dokładnie i w razie wątpliwości zasięgnąć opinii fachowca. Zabieg ten może spowodować wiele nieodwracalnych albo trudnych do odwrócenia skutków. Długi, jedwabisty włos u Yorkshire Teriera ulegnie osłabieniu, w przypadku West Highland White Terierów – włos zmięknie, pojawi się skłonność do linienia i szata będzie bardziej podatna na zabrudzenia, a po ostrzyżeniu na krótko brody u Sznaucera musimy się liczyć z tym, że będzie ona odrastała nawet do 2 lat.

Warto również skorzystać z możliwości kąpieli pupila w salonie. Zabieg ten można wykonywać znacznie częściej niż razy czy dwa razy do roku. Zasadniczo psy posiadające włos można kąpać częściej, nawet raz na 2 tygodnie, a psy, których okrywę stanowi sierść, raz na 3 miesiące. Ważne jest, aby kosmetyki używane do kąpieli pochodziły z profesjonalnych linii przeznaczonych specjalnie dla psów, gdyż szampony przeznaczone dla ludzi mogą doprowadzić do przesuszenia skóry i powstania łupieżu.

Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się