Gryzie znienacka i bez ostrzeżenia

Lubi spać przytulona do naszych nóg (np. córka odrabia lekcje, a pies śpi przytulony do jej nóg). Najmniejszy ruch nogą i gryzie bez ostrzeżenia, myślę, że robi to ze strachu przed atakiem z naszej strony, ale nic takiego od nas jej nie spotkało. Jak z nią postępować, aby poczuła się pewniej i jednocześnie była mniej agresywna? To co opisałam nie znaczy, że nie daje nam się przytulić czy pogłaskać, ale nigdy nie jesteśmy pewni jej reakcji. Nie ma konkretnych zachowań pozwalających przewidzieć, w jakiej sytuacji ugryzie. Czasami gryzie, a za chwilę w takiej samej sytuacji jest potulna i przymilna. Co robić? Ania

 

Często sygnały uspokajające, jakie wysyła pies, są przez ludzi mylnie odbierane jako prośba o pieszczotę. Pies, który kładzie się na grzbiecie odsłaniając brzuch, ale zakrywając ogonem krocze wcale nie prosi o pogłaskanie, on błaga wręcz: "ODEJDŹ, nie mam złych zamiarów, poddaję się, boję się, nie dotykaj mnie!" Jeśli zbliżysz rękę - pies, widząc że jego błaganie zostało zignorowane, nie ma wyjścia - musi się bronić.

 

Trudno w tym przypadku ocenić, czy właśnie taką postawę suczka zaprezentowała, ale chciałbym Was wyczulić, abyście następnym razem zastananowili się, czy aby na pewno suczka prosi o pieszczoty? Może też być i tak, że pies każdy dotyk (zwłaszcza, gdy śpi) traktuje jako zagrożenie i automatycznie gryzie. Niestety nie napisałaś jak gryzie, czy głęboko, czy wielokrotnie, czy gryzie i odskakuje, czy szczeka przy tym? Psy używają zębów z różnych powodów i dobrze by było wiedzieć jakie emocje powodują, że pies sięga po taki właśnie argument. Radziłbym na pewno unikać sytuacji potencjalnie niebezpiecznych, takich jak np. wskakiwanie na tapczan, czy dotykanie śpiącego psa, popracować nad odwrażliwieniem dotyku i podstawowymi umiejętnościami psa w sposób pozytywny, co zawsze sprawia psu i właścicielowi dużo frajdy, dzięki czemu pies lubi coraz bardziej kontakt ze swoim opiekunem i nabiera do niego coraz większego zaufania.

 

Napisał Jacek Gałuszka

Żródło : onet.pl

Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się