Czy eutanazja to jedyne rozwiązanie?

Lecz zauważyłam, że to przynosi odwrotny skutek. Corsiaczka zaczyna być coraz bardziej agresywna i nie pomaga komenda, ponieważ przy każdym napotkanym przechodniu następuje atak bez ostrzeżenia. Jesteśmy w rozpaczy, ponieważ każdy (w tym szkoleniowiec i weterynarz) sugeruje nam uśpienie naszego psa, którego mimo wszystko bardzo kochamy. Nie wiem czy wybrana metoda, polegająca na karceniu (w tym przypadku fizycznym, np. przez szarpanie kolczatką i, jak to określa szkoleniowiec, polegająca na złamaniu psychiki psa) nie powoduje narastania agresji. Próbujemy odwracać sytuację: zrezygnowaliśmy z kolczatki, pozostał jedynie kaganiec i staramy się zajmować uwagę psa, jeżeli pojawia się "obcy", podsuwając smakołyk itp. Nie zawsze to przynosi efekt. Proszę bardzo o pomoc i szybką odpowiedź. Ata38

Rzeczywiście opisany przez Ciebie problem wygląda na poważny. Przede wszystkim cane corso to twarde psy. W dodatku - jak sama zauważyłaś, szarpanie kolczatką pogarsza tylko problem. Radziłbym poszukać innego wyjścia, polegającego na zmianie nastawienia suczki do innych ludzi poprzez odwrażliwianie i przeciwwarunkowanie. Może być potrzebna pomoc doświadczonego behawiorysty. O ile agresję do ludzi jaką przejawia mały piesek można jakoś zignorować, o tyle w przypadku psa dużej rasy bojowej jest to niemożliwe. Zawsze trzeba rozważyć trzy wyjścia: możecie uśpić psa, oddać go gdzieś, gdzie nie będzie sprawiać problemów albo z nim pracować. Taka praca nie jest łatwa i prosta. Wymaga żelaznej dyscypliny, czasu i cierpliwości. Dodatkowo używanie kolczatki w przypadku dużego i silnego (twardego) psa często zamiast wygasić zachowanie - wzmaga je. Z Twojego opisu wynika, że zależy Ci na psie, ale zawsze musisz rozważyć, że jeśli pies stanowi realne zagrożenie i nie jesteś w stanie z psem pracować - eutanazja może okazać się smutną koniecznością.

Nigdy nie zalecam eutanzaji psa bez rzetelnej konsultacji i oceny behawiorysty. Dlatego przede wszystkim o to bym Cię prosił. Jeśli istnieje jakakolwiek szansa zmiany zachowania psa, postaraj się skorzystać z najlepszej dostępnej fachowej pomocy, zamiast stosować środki, które tylko pogarszają problem.

Napisał Jacek Gałuszka

Źródło: onet.pl

 

Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się