Budzący agresję pies

Niektóre psy z niejasnych dla nas powodów prowokują inne psy do ataków. Być może wysyłają takie sygnały komunikacyjne, które dla nas są zbyt subtelne, by je rozpoznać, zaś na inne psy działają jak przysłowiowa czerwona płachta na byka. Aby dowiedzieć się dlaczego tak się dzieje trzeba by było zapytać Twojego psa. My możemy się tylko tego domyślać.

Niekiedy powodem prowokowania agresji może być zapach lub zachowanie związane z jakąś chorobą lub niedyspozycją. Warto by było sprawdzić stan zdrowia Twojego psa. Jeśli wszystko jest w porządku, to moim zdaniem jedyne co możesz robić to zapobiegać sytuacjom, w których Twój pies staje się ofiarą ataku. Do Ciebie, jako przewodnika, należy zapewnienie psu bezpieczeństwa. Chodź z nim na spacery na smyczy, puszczaj luzem tylko w miejscach bezpiecznych. Jeśli Twój pies jest na smyczy, a podbiega inny pies, zażądaj od właściciela, aby przywołał swojego czworonoga i zapiął go na smycz. Jeśli słyszysz zdanie "mój piesek nie gryzie", to nie wdawaj się w dyskusję, tylko powiedz, że Twój ma świerzb i zaraża. To zawsze działa na właścicieli, którzy w innym przypadku nie odwołaliby swojego psa.

Jeszcze innym sposobem jest wykorzystanie sygnału uspokajającego jakim jest rozdzielanie - czyli schowanie Twojego czworonoga za Ciebie i stanięcie przodem do obcego psa. Możesz zobaczyć jak to wygląda w praktyce na moich filmach: Postępowanie z agresywnym psem cz. 1 , Postępowanie z agresywnym psem cz. 2, a także Sadie, agresywna suczka cz. 1 i Sadie, agresywna suczka cz. 2.

Zastosowanie sygnału rozdzielania wymaga jednak pewnego doświadczenia i może być dość niebezpieczne, jeśli rzeczywiście podbiegający pies ma zamiar zaatakować. Dlatego zdecydowanie zalecałbym pierwszą opcję, czyli spacery w bezpiecznych miejscach.

 

Napisał Jacek Gałuszka

Źródło: onet.pl

Normal 0 21 Normal 0 21

 

 

 

Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się