Agresywny szczeniak łagodnej rasy

 

Przyznam, że czasami też używam gazety, gdy pies nie robi czegoś, czego od niego oczekuję, ale używam jej zupełnie inaczej niż Ty. Roluję ją mocno i walę się po głowie mówiąc "głupi właściciel!" :) Jeśli pies robi coś, czego nie akceptujesz to lepszym wyjściem jest nauczyć go pożądanego zachowania, niż karcić za niepożądane, bo często pies po prostu nie wie o co Ci chodzi i stara się uniknąć przykrej dla siebie kary wszelkimi dostępnymi środkami - również używając zębów.
Proponowałbym więc zamiast przyduszania (brrr) czy gazety, po pierwsze, ubrać psu wygodny kaganiec z podwójnym dnem, który uniemożliwia zjadanie świństw na spacerze, po drugie, nauczyć go komendy "zostaw", oferując w zamian pyszny smakołyk. Jeśli pies gryzie smycz na spacerze, można w okresie uczenia psa polecenia "zostaw" użyć łańcuszka wpiętego pomiędzy obrożę a karabinek zwykłej smyczy. Gryzienie metalu nie jest tak atrakcyjne i zwykle psy szybko z tego rezygnują. Osobiście mam również taką zasadę, że skoro pies się zaplątał to również potrafi się odplątać i rzeczywiście często tak się właśnie dzieje. Jeśli chcesz psu pomóc odplątać się ze smyczy, postaraj się, żeby to było dla niego przyjemne.
Ucz psa, że Twój dotyk zawsze jest zapowiedzią nagrody (dotykaj psa i nagradzaj go np. smakołykiem za zachowanie spokoju). Takie postępowanie wkrótce sprawi, że pies nabierze do Ciebie zaufania i polubi Twój dotyk.

Napisał Jacek Gałuszka

Źródło: onet.pl

Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się