Agresywny pies po przejściach

Chodzimy na spacery na smyczy, torbę mam wypchaną ciastkami, które w niego pakuję, jak tylko widzę zbliżającego się psa - pomaga. Jednak w chwili, gdy jakiś pies pojawi się z zaskoczenia, mamy problem. Wiem, że pies jest po przejściach i zastanawiam się jak, oprócz pakowania w niego smakołyków, można wpłynąć na pozytywne reagowanie albo chociaż na ignorowanie innych psów? Newmenow

 

Pies ma do wyboru kilka strategii radzenia sobie z zaskakującą go sytuacją, którą odbiera jako zagrożenie. Może wybrać ucieczkę, walkę, zamarcie w bezruchu, wygłupy lub omdlenie (udawanie martwego).

 

Najczęściej wybiera opcję: uciekaj lub walcz. Będąc na smyczy, pies nie może uciec. Dodatkowo jeszcze przeszłość Twojego psa świadczy o tym, że był zmuszony do walki, aby przeżyć. To niełatwe zadanie, by zmienić reakcje takiego psa. Przede wszystkim dałbym Ci piątkę z plusem za strategię barowania, czyli skarmiania psa smakołykami w obecności innego psa. To dobry początek. Teraz trzeba przepracować jeszcze kolejny etap, czyli przewarunkowanie reakcji psa. A więc zamiast ataku, np. koncentrację na przewodniku. Pomaga też nauczenie psa komendy awaryjnej np. "siad", aby w sytuacji, gdy nie wie co ma robić - siadał i patrzył na Ciebie. Jeśli pies lubi jeść smakołyki w obecności innych psów to dobry znak, że poziom stresu nie jest ekstremalnie wysoki. Dodatkowo bardzo ważne jest budowanie więzi i zaufania psa do Ciebie, co sprawi, że w Twoim towarzystwie pies nie będzie czuł zagrożenia. Pracuj z psem w takiej odległości od innych psów, by było to możliwe, stopniowo zwiększając Twoje oczekiwania. Ciesz się każdym drobnym sukcesem. Praca z Twoim psem po przejściach na pewno nie będzie krótka i łatwa, ale bardzo wiele Cię nauczy i być może da Ci mnóstwo satysfakcji, gdy któregoś dnia zobaczysz, że pies się naprawdę zmienił dzięki Twojej determinacji. Powodzenia!

Napisał Jacek Gałuszka

Źródło: onet.pl

Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się