Agresywny chihuahua

Boję się spuszczać go ze smyczy. Chciałam, aby był reproduktorem, ale obawiam się, że w tej sytuacji nie będzie to możliwe. Na wystawie szczeka i próbuje gryźć inne psy. Nie wiem, jak w nim to zwalczyć. Mój drugi problem polega na tym, że kiedy próbuję go ustawiać, przygotowując na wystawę, on zawsze kuli się zamiast stać prosto z wywiniętym ogonem i postawionymi uszami. Często nawet posikuje przy tym ze strachu, chociaż robię to delikatnie, na ziemi i cały czas go głaszczę. Próbowałam sposobu "na smakołyk", ale wtedy jest bardzo rozproszony i zamiast stać spokojnie kręci si, szukając przysmaku. Jak można nauczyć go właściwej postawy? Lilijka

 

Często takie ataki małych psów na większe są spowodowane z jednej strony obawą, a z drugiej nadmiarem pewności siebie, co daje dość wybuchową mieszankę. Często powodem takiego zachowania psów jest reakcja właściciela, który widząc, że do ich ulubieńca podbiega duży pies - bierze małego pieska na ręce, uniemożliwiając tym samym normalną psią "rozmowę". Dobrze by było zaprzyjaźnić Twojego psiaczka z innymi, zrównoważonymi psami, które nauczą go zabawy zamiast agresji.
W uczeniu psa postawy wystawowej bardzo pomocny jest kliker, który umożliwia precyzyjne zaznaczenie tego, czego od psa oczekujemy. Sam smakołyk może być zbyt rozpraszający i nawet jeśli pies widząc go ustawi się w pożądanej postawie, to i tak nie myśli o tym, co zrobił, tylko o smakołyku, który jest dla niego bardzo atrakcyjny i stara się go jak najszybciej dostać. Kliker umożliwia stworzenie pomostu pomiędzy zachowaniem a smakołykiem. Co więcej, dzięki precyzji klikera możesz pracować wręcz z mięśniami psa ucząc go w jaki sposób ma trzymać głowę, łapki, uszy, ogon. To najszybsza i najbardziej dokładna metoda uczenia pozycji wystawowej jaką znam.

Napisał Jacek Gałuszka

Źródło:onet.pl

Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się