Agresja wobec mężczyzn

Zachowania agresywne mogą wynikać z bardzo różnych powodów. Ponieważ nie mogę zobaczyć psa i ocenić jego zachowania bezpośrednio - pozostaje mi udzielić Ci kilku podstawowych rad, które pomogą Ci zmienić zachowanie psa wobec mężczyzn. Często powodem, dla którego psy boją się mężczyzn jest to, że po prostu są z nimi gorzej zsocjalizowane niż z kobietami.

Kobiety częściej kojarzą się psom jako istoty, od których mogą oczekiwać tylko głaskania, serdeczności, pochwał i nagród. To kobiety częściej niż mężczyźni karmią psy, pielęgnują je, wyprowadzają na spacer. Dla psa mężczyzna może się jawić jako zagrożenie i powodować niepokój, który wyzwala zachowania agresywne, odstraszające, obronne.

Aby sobie z tym poradzić warto zmienić emocje jakie przeżywa pies widząc mężczyzn. W tym celu musisz poprosić o pomoc jakiegoś znajomego, który będzie odgrywał rolę pozoranta. (spokojnie, nie chodzi o gryzienie rękawa!) Po pierwsze oceń bezpieczny dystans, przy którym pies nie odczuwa strachu i zachowuje się normalnie. Weź psa na smycz. Przygotuj sobie dużo bardzo pysznych smakołyków. Poproś pozoranta, żeby powoli zbliżał się do psa. Najlepiej niech nie patrzy na psa, nic nie mówi. Ty w czasie, gdy mężczyzna się zbliża - karmisz psa smakołykami. Obserwuj psa i nie pozwól na to, by zbyt szybkie zmniejszenie dystansu pomiędzy pozorantem i psem wywołało u psa reakcje lękowe. Śpiesz się powoli. Na umówiony znak mężczyzna zatrzymuje się a następnie cofa się, początkowo idąc do tyłu, a następnie normalnie odwracając się plecami do psa. W momencie, gdy pozorant przestaje się zbliżać - Ty przestajesz wydawać smakołyki.

W ten sposób budujesz w psie skojarzenie: zbliżanie się mężczyzny jest przyjemne - odejście oznacza koniec frajdy. Wkrótce zauważysz, że pies CHCE, aby mężczyzna zbliżał się do niego. Dopiero gdy widzisz pozytywną reakcję psa na przybliżanie się do niego mężczyzny pozwól psu podejść do pozoranta. Pozorant niech zachowa spokój, nie patrzy na psa, nie dotyka, nie napina mięśni, nie mówi nic do psa. Gdy pies go obwącha - pozorant może spokojnym gestem poczęstować psa jakimś SUPER smakołykiem (nawet pieczoną piersią z kurczaka).

Gdy pies cieszy się na widok Twojego pozoranta, podziękuj mu za współpracę i poproś kolejną osobę, żeby wcieliła się w rolę "odwrażliwiacza". Gdy uda się psu zachowywać spokojnie i przyjaźnie wobec dwóch różnych mężczyzn - zmień miejsce ćwiczeń. Jeśli do tej pory było to np. podwórko to teraz przejdź na spokojną ulicę. Im więcej różnorodnych sytuacji przerobisz, tym lepiej pies zgeneralizuje pożądaną przez Ciebie reakcję na zbliżających się mężczyzn.

Gdy efekty pracy ze znajomymi będą w pełni zadowalające możesz wprowadzić podobną strategię na spacerach. Widząc nadchodzących z przeciwka mężczyzn zacznij karmić psa smakołykami. Uwaga! Bardzo ważne jest to, żeby karmienie zaczęło się zanim pies poczuje niepokój, a skończyło natychmiast, gdy mężczyzna was minie. Wkrótce zauważysz, że pies widząc nadchodzących ludzi sam zacznie patrzeć na Ciebie jakby chciał zapytać "gdzie smakołyki?" Wtedy dodaj komendę np. "popatrz", albo "dzień dobry". Po pewnym czasie pies widząc, ze witasz się z kimś słowami "dzień dobry" odruchowo popatrzy na ciebie. Nie szczędź mu pochwał i nagród, gdy tak się stanie. Zasłużył na nie w pełni, podobnie jak TY ponieważ pomogłaś psu przezwyciężyć bardzo duży lęk.

Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się