3 letni pies i agresja do innych psów

Opisywany przez Ciebie przypadek niestety nie należy do rzadkości... Jestem absolutnie przekonany, że należy za wszelką cenę unikać sytuacji, w których pies zostaje poturbowany przez innego psa, ponieważ to może prowadzić do rozwoju agresji. Dlatego nigdy nie pozwalam nieznanym psom podchodzić do moich psów, aby nie ryzykować powstania takiego problemu. Jeśli bowiem dojdzie do poważnej walki, to włączają się mechanizmy obronne, a pies uczy się podejmować walkę uprzedzając ewentualny atak.

Pojawienie się innego psa jest dla Twojego czworonoga jak dzwonek alarmowy. Nie będąc pewnym zamiarów podchodzącego do niego psa, Twój pies instynktownie przechodzi w tryb "Uciekaj lub walcz". Jeśli nie ma możliwości ucieczki (bo jest np. na smyczy) pozostaje mu walka. Im częściej będzie wybierał taki sposób radzenia sobie z potencjalnym zagrożeniem, tym bardziej takie zachowanie się utrwali. Co więcej będzie coraz bardziej obawiać się innych psów, co stworzy błędne koło. Dlatego proponowałbym przeprowadzenie z Twoim psem pewnej terapii, polegającej na zmianie jego emocji związanych z widokiem innego psa. Gdy Ty widzisz, że zbliża się do Was inny pies, skup uwagę Twojego psa na sobie. Nie pochodź zbyt blisko, nawet gdyby trzeba było zmienić kierunek i odejść na bezpieczną, komfortową odległość. Możesz nagradzać psa smakołykami za zachowanie spokoju. Chodzi o to, że w każdy możliwy sposób starasz się skoncentrować psa na sobie (oczywiście nie używając żadnej przemocy!) w obecności innego psa. Gdy inny pies znika z pola widzenia - przestajesz karmić Twojego czworonoga. W ten sposób Twój pies uczy się, że pojawienie się na horyzoncie innego psa jest zapowiedzią przyjemności, a nie problemów, zaś wraz ze zniknięciem innego psa - kończą się smakołyki, czyli "bar się zamyka".

Stopniowo możesz zmniejszać dystans i częstotliwość nagradzania psa. Dobrze jest też wypracować z Twoim psiakiem komendę "patrz", która będzie dla niego oznaczała, że ma spojrzeć na Ciebie. Gdy nie będzie wiedział co ma zrobić - popatrzy. Zgodnie z zasadą "co z oczu to z serca" - patrząc na Ciebie nie będzie patrzył na innego psa, a więc nie będzie miał powodu do agresji. Gdyby to wszystko nie wystarczyło, możesz zaopatrzyć się w halter (obrożę uzdową - halti), która umożliwia zapanowanie nad psem i delikatne odwrócenie jego głowy od potencjalnego wroga. Takie odwrócenie głowy jest przez psy odbierane jako sygnał uspokajający w celu uniknięcia konfliktu. Mam nadzieję, że uda Ci się szybko rozwiązać problem i Twój czworonożny przyjaciel nie będzie obawiać się innych psów i ich atakować.

Napisał Jacek Gałuszka

Źródło: http://www.psyimy.pl

Ze by zostawić komentarz wam należy rejestrować się