Behawiorysta zwierząt – zawód czy pasja?

Behawiorysta zwierząt – zawód czy pasja?

Behawiorysta to ekspert w szkoleniu psów i kotów, które opiera się na respektowaniu ich potrzeb fizycznych i emocjonalnych. Czy jest to zawód, jak każdy inny, czy może coś więcej – pasja wynikająca z troski o czworonożnych domowników?

Behawiorysta – wysokie kompetencje

Behawiorystyka na pewno nie jest jedynie traktowaniem zwierząt w sposób, który odzwierciedla pozytywne emocje ludzi. Istnieją specjalistyczne szkoły behawiorystyki oraz kursy szkolące zarówno zwykłych opiekunów zwierząt, jak i profesjonalistów, którzy pracują w różnego rodzaju zawodach związanych z opieką nad nimi – weterynarzy, pracowników schronisk i organizacji działających na ich rzecz.

Zaawansowana wiedza, jakiej wymaga praca behawiorysty przekłada się na późniejsze kompetencje opiekunów. Zazwyczaj ludzie po kursach z behawiorystyki zwierząt pomagają innym opiekunom przy:

  • zrozumieniu psiej mowy ciała,
  • zrozumieniu jak konkretne zachowania zwierząt manifestują ich autentyczne potrzeby,
  • wyrobieniu postawy względem zwierzęcia, jak do przyjaciela,
  • rozumieniu źródeł problemu agresji lub nieposłuszeństwa zwierząt,
  • radzeniu sobie z konkretnymi, problematycznymi zachowaniami zwierzęcia,
  • szkoleniu psów z niepełnosprawnościami, np. niesłyszących,
  • a także przeszkolenie psów do zadań potencjalnie stresujących, jak na przykład wystąpienia w telewizji,

Wymienione kierunki, w jakich każdy dobrze wyszkolony behawiorysta posiada ponadprzeciętne kompetencje, dają wyobrażenie o kompleksowości wiedzy i doświadczenia tego zawodu.

Behawiorysta – wielka empatia

Zawód behawiorysty z pewnością specjalistyczną dziedziną, która nie uczy jedynie miłości do zwierząt. Zarazem jednak zawód ten właśni taką relację zakłada. Przede wszystkim warto wiedzieć, że behawiorystyka wyrasta z dwóch kluczowych przekonań, które odróżniają ją od innych metod tresury zwierząt. Są to:

  • przekonanie, że tresura oznacza respektowanie psychicznych potrzeb zwierzęcia, oraz że
  • niezbędnym czynnikiem zmiany niepożądanego zachowania czworonoga jest nauczenie opiekuna właściwych reakcji,

Empatia odczuwana w stosunku do zwierząt wynika z dostrzeżenia ich emocjonalnych i społecznych potrzeb. Problematyczne zachowanie jest rezultatem faktu, że zwierzęciu nie pozwala się we właściwy sposób osiągnąć potrzebnego, psychicznego dobrostanu. dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na zachowania i przyzwyczajenia ludzi, którzy z takim zwierzęciem mają do czynienia.

Pasja, jaką obdarzeni są przeszkoleni behawioryści, pozwala na odpowiednie respektowanie zwierząt. Zaangażowanie tego typu może być jedynie wynikiem empatii, czyli wrażliwości i umiejętności nawiązywania bliskiej więzi z czworonogami.

Behawiorysta – zawód i pasja

Jak widać behawiorystyka jest dziedziną, w której złożona wiedza i umiejętności idą w parze z pasją do zgłębiania tematu dobrostanu psów i kotów oraz z wrażliwością na ich potrzeby. Innym nurtom tresury często brakuje co najmniej jednego z tych elementów. Albo więc bazują na wiedzy specjalistycznej, która ignoruje emocjonalne i społeczne instynkty, albo popadają w sentymentalizm, który każe rozpieszczać czworonożnych podopiecznych.

Behawiorysta z prawdziwego zdarzenia łączy oba aspekty, dlatego przyczynia się nie tylko do szczęścia psów i kotów, ale też zadowolenia ich opiekunów.

Jeden komentarz

  1. Behawiorysci to Anioly, ktore ucza nas jak postepowac z naszymi podopiecznymi . Anioly, ktore tlumacza nam ich jezyk ciala, dzieki nim nam sie wspolnie szczesliwiej mieszka, bawi, smuci lub beztrosko leniuchuje na kanapie. Anioly ,ktore szanuja i kochaja te wspaniale istoty z 4 lapami 🐾. Wielki szacunek dla behawiorystow 🐕🐈❤

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *