Behawiorysta zwierząt – zawód czy pasja?

Behawiorysta zwierząt – zawód czy pasja?

Behawiorysta to ekspert w szkoleniu psów i kotów, które opiera się na respektowaniu ich potrzeb fizycznych i emocjonalnych. Czy jest to zawód, jak każdy inny, czy może coś więcej – pasja wynikająca z troski o czworonożnych domowników?

Behawiorysta – wysokie kompetencje

Behawiorystyka na pewno nie jest jedynie traktowaniem zwierząt w sposób, który odzwierciedla pozytywne emocje ludzi. Istnieją specjalistyczne szkoły behawiorystyki oraz kursy szkolące zarówno zwykłych opiekunów zwierząt, jak i profesjonalistów, którzy pracują w różnego rodzaju zawodach związanych z opieką nad nimi – weterynarzy, pracowników schronisk i organizacji działających na ich rzecz.

Zaawansowana wiedza, jakiej wymaga praca behawiorysty przekłada się na późniejsze kompetencje opiekunów. Zazwyczaj ludzie po kursach z behawiorystyki zwierząt pomagają innym opiekunom przy:

  • zrozumieniu psiej mowy ciała,
  • zrozumieniu jak konkretne zachowania zwierząt manifestują ich autentyczne potrzeby,
  • wyrobieniu postawy względem zwierzęcia, jak do przyjaciela,
  • rozumieniu źródeł problemu agresji lub nieposłuszeństwa zwierząt,
  • radzeniu sobie z konkretnymi, problematycznymi zachowaniami zwierzęcia,
  • szkoleniu psów z niepełnosprawnościami, np. niesłyszących,
  • a także przeszkolenie psów do zadań potencjalnie stresujących, jak na przykład wystąpienia w telewizji,

Wymienione kierunki, w jakich każdy dobrze wyszkolony behawiorysta posiada ponadprzeciętne kompetencje, dają wyobrażenie o kompleksowości wiedzy i doświadczenia tego zawodu.

Behawiorysta – wielka empatia

Zawód behawiorysty z pewnością specjalistyczną dziedziną, która nie uczy jedynie miłości do zwierząt. Zarazem jednak zawód ten właśni taką relację zakłada. Przede wszystkim warto wiedzieć, że behawiorystyka wyrasta z dwóch kluczowych przekonań, które odróżniają ją od innych metod tresury zwierząt. Są to:

  • przekonanie, że tresura oznacza respektowanie psychicznych potrzeb zwierzęcia, oraz że
  • niezbędnym czynnikiem zmiany niepożądanego zachowania czworonoga jest nauczenie opiekuna właściwych reakcji,

Empatia odczuwana w stosunku do zwierząt wynika z dostrzeżenia ich emocjonalnych i społecznych potrzeb. Problematyczne zachowanie jest rezultatem faktu, że zwierzęciu nie pozwala się we właściwy sposób osiągnąć potrzebnego, psychicznego dobrostanu. dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na zachowania i przyzwyczajenia ludzi, którzy z takim zwierzęciem mają do czynienia.

Pasja, jaką obdarzeni są przeszkoleni behawioryści, pozwala na odpowiednie respektowanie zwierząt. Zaangażowanie tego typu może być jedynie wynikiem empatii, czyli wrażliwości i umiejętności nawiązywania bliskiej więzi z czworonogami.

Behawiorysta – zawód i pasja

Jak widać behawiorystyka jest dziedziną, w której złożona wiedza i umiejętności idą w parze z pasją do zgłębiania tematu dobrostanu psów i kotów oraz z wrażliwością na ich potrzeby. Innym nurtom tresury często brakuje co najmniej jednego z tych elementów. Albo więc bazują na wiedzy specjalistycznej, która ignoruje emocjonalne i społeczne instynkty, albo popadają w sentymentalizm, który każe rozpieszczać czworonożnych podopiecznych.

Behawiorysta z prawdziwego zdarzenia łączy oba aspekty, dlatego przyczynia się nie tylko do szczęścia psów i kotów, ale też zadowolenia ich opiekunów.

Spodobają Ci się również te posty

Szczeniak, czy podrostek?

Szczeniak, czy podrostek?

Dla wielu osób pies niewielkich rozmiarów w wieku 8 - 10 miesięcy to ciągle „szczeniak”. W rzeczywistości jednak jest to już prawie dorosły pies. Kiedy więc możemy powiedzieć, że nasz piesek przestał być szczeniakiem i wkroczył w kolejną fazę - okres młodzieńczy?...

Wpływ żywienia na psychikę psa

Wpływ żywienia na psychikę psa

Autorka: Izabela Sekuła. Ogromna ilość psów wykazuje zaburzenia psychiczne oraz zachowania trudne do zaakceptowania. Nadmierna szczekliwość, ucieczki, destrukcja otoczenia, lęk separacyjny, nadwrażliwość na bodźce słuchowe, brak tolerancji innych zwierząt, dzieci,...

Jak nauczyć psa samodzielności

Jak nauczyć psa samodzielności

Dzień, w którym mama przyprowadza swoje dziecko do przedszkola i musi ono zostać bez niej z obcymi ludźmi, dziećmi, których nie zna i w otoczeniu, które jest inne, niż to, w którym czuło się bezpiecznie, jest często prawdziwym koszmarem i dla dziecka i dla jego...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *