BARF czy zwykła karma? Co lepiej wybrać?

Wybór między dietą BARF a zwykłą suchą lub mokrą karmą dla psa to często dyskutowany temat wśród opiekunów zwierząt.

Dieta BARF (Biologically Appropriate Raw Food) opiera się na podawaniu psu surowego mięsa i kości mięsnych, które nie są poprzednio w żaden sposób przetworzone. Zwykła karma jest jednak łatwa w użyciu i bardziej popularna.

Zalety diety BARF i zwykłych karm

Zwolennicy diety BARF podkreślają, że jest to naturalny sposób żywienia, który lepiej oddaje potrzeby psa, wspierając zdrowie, siłę mięśni i unikając sztucznych dodatków obecnych w wielu komercyjnych karmach. Surowe składniki mogą być korzystne dla układu pokarmowego i ogólnej kondycji psa, a także pozytywnie wpłynąć na uzębienie u psa.

Z drugiej strony, zwykła karma, dostępna w postaci granulek lub w puszce, ma swoje zalety — jest łatwa w przechowywaniu, podawaniu i kontrolowaniu spożywanej ilości. Poza tym jest to także o wiele szybszy sposób niż przygotowywanie BARF-a. Wielu właścicieli docenia fakt, że jest to taki wygodny sposób żywienia pupila, zwłaszcza w dzisiejszym zabieganym stylu życia.

Ważne jest również to, że sucha oraz mokra karma zawierają zbilansowane składniki. Oczywiście, skład nie wszystkich karm wygląda tak dobrze. Istnieją różnice w jakości składników i sposobie ich przetwarzania. Niektóre komercyjne karmy mogą zawierać sztuczne konserwanty, barwniki i wypełniacze, które nie są korzystne dla zdrowia psa. Jednak, przy wyborze odpowiednio dobranej karmy dla naszego psa, mamy większą pewność, że dieta dostarcza mu niezbędnych składników odżywczych.

Dieta BARF – co musimy o tym wiedzieć?

Przyjrzymy się teraz diecie BARF. Jest to podejście, które stawia na surowe składniki pochodzenia naturalnego. Jednak wiąże się z tym dużo potencjalnych niebezpieczeństw, na które trzeba uważać. Może się nam wydawać, że dobrany przez nas pokarm jest odpowiedni, gdy w rzeczywistości wyrządzi on dużą krzywdę naszemu zwierzęciu.

W diecie BARF wykorzystuje się kości mięsne, czyli takie, które mają na sobie tkankę mięśniową. Dużym błędem jest podanie kości łysych, które mogą się przyczynić do wielu problemów zdrowotnych. Ponadto wielkość i twardość kości należy dopasować do rozmiarów i realnych możliwości naszego psa. Kość nie może także zawierać żadnych ostrych elementów mogących wbić się psu w jamę ustną lub nawet w przełyk.

Czasem trudno jest także dopasować dietę w taki sposób, aby była właściwa dla naszego czworonoga. Odpowiednie dobranie wystarczającej ilości składników pokarmów dla indywidualnego osobnika może być naprawdę wymagającym zadaniem. Nie wszystkie ilości różnych składników są jednakowe dla wszystkich psów. Są pewne różnice w zależności od m.in. wieku psa, rasy, poziomu aktywności oraz historii zdrowotnej. Nie jest rzadkim zjawiskiem sytuacja, w której pies trafia do weterynarza w wyniku zbyt długo stosowanej diety BARF o źle dobranych składnikach. W wyniku źle dobranej diety pies może mieć np. awitaminozę lub cierpieć z powodu nadmiaru różnych składników i minerałów w organizmie.

Generalnie dieta BARF składa się z dużej ilości z białka, która nie jest wskazana np. dla psów z problemami nerkowymi. Wysoka zawartość białka w diecie podawana przez dłuższy czas wiąże się z dysfunkcją nerek1. Ponadto może wpłynąć także na zachowanie, zwiększając agresję terytorialną u psa2. Oczywiście wybierając zwykłe karmy komercyjne, także możemy trafić na wysokobiałkowe, u których zawartość czasem wynosi aż 60% białka3. Aczkolwiek, wtedy poziom tego składnika odżywczego jest podawany od razu przy zakupie i nie jest tak łatwo o pomyłkę.

Podsumowanie

Dlatego tylko osoba, która zdobyła wiedzę na temat żywienia psa BARF-em może z czystym sumieniem stosować taki rodzaj diety i wtedy odpowiednio dobierać proporcje i rodzaj poszczególnych składników w diecie. Kategorycznie nie powinny robić tego osoby, które nie zdobyły wcześniej żadnej wiedzy na temat żywienia w ten sposób.

Oczywiście, jeśli dieta BARF jest dobrze stosowana, to może przynieść wiele korzyści. Kluczowa jest wiedza i rozwaga.

Ostateczny wybór między dietą BARF a zwykłą suchą karmą zależy od wielu czynników, takich jak styl życia opiekuna, zdrowie psa, jego preferencje żywieniowe, dostępność czasu i posiadana wiedza. Ważne jest, aby wybrać sposób żywienia, który będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb i trybu życia psa, zawsze z dbałością o jego zdrowie i dobrostan. Bez względu na wybór, kluczowe jest zapewnienie psu pełnowartościowej i zrównoważonej diety, która spełnia jego wszystkie potrzeby żywieniowe.

Emilia Rózik

Chcesz dowiedzieć się więcej o psach? Interesuję Cię ich zachowanie? Zapisz się na Kurs Zawodowy Behawiorysty-Praktyka już dziś! Dowiedz się więcej.

Bibliografia:

  1. Ephraim, E.; Cochrane, C.; Jewell, D.E. Varying Protein Levels Influence Metabolomics and the Gut Microbiome in Healthy Adult Dogs. Toxins (Basel), 2020, 12(8):517. ↩︎
  2. Dodman, N. H.; Reisner, I.; Shuster, L.; Rand, W.; Luescher, U. A.; Robinson, I.; Houpt, K. A. Effect of dietary protein content on behavior in dogs. J. Am. Vet. Med. Assoc., 1996, 1;208(3):376-9. ↩︎
  3. Ephraim, E.; Cochrane, C.; Jewell, D.E. Varying Protein Levels Influence Metabolomics and the Gut Microbiome in Healthy Adult Dogs. Toxins (Basel), 2020, 12(8):517. ↩︎

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *