Agresja u psów przez brak socjalizacji
Skąd może się brać agresja u psów? Jak wpływa na nią brak socjalizacji? Dlaczego jest to istotne? Jak prawidłowo socjalizować naszego czworonoga? Przeczytaj poniżej!
Jak prawidłowo socjalizować psa?
Nie jest to łatwe zarówno zbyt mała ilość psich kontaktów jak i poznawanie naszego psa z każdym napotkanym psim kolegą na spacerze (zwłaszcza z tym co „przecież tak się cieszy”) prowadzi do wielu problemów.
Psy potrzebują odpowiednich kontaktów społecznych, ponieważ w przeciwnym razie stają się drażliwe, niezrównoważone, sfrustrowane i agresywne.
Pierwszą rzeczą jaka słyszę podczas rozmowy jest to że pies jest agresywny , szczeka ,rzuca się , atakuje inne psy lub ludzi , gdy przeanalizujemy problem okazuje się że pod tą powłoką agresora kryje się całkiem miły pies wcale nie ma zamiaru nikogo skrzywdzić tylko nauczył się takiego zachowania a przyczyna takiego zachowania leży zupełnie gdzie indziej .
Brak zaspokojenia potrzeb , frustracja, nadpobudliwość , brak socjalizacji z otaczającym światem lub traumatyczne przeżycie często prowadzi do takich zachowań.
Często my sami jako przewodnicy nieświadomie rozwijamy ten problem w końcu psy żyją w naszym środowisku mają narzucone co mają robić kiedy mają spacer ile on trwa i jak on wygląda co jedzą i kiedy się rozmnażają , jak się nad tym zastanowić to okazuje się że psy żyją bardziej naszym życiem co jest w wbrew ich naturze a to jest prosta droga do problemów .
Czworonogi izolowane od psiego świata nie mają możliwości ćwiczenia „rozmowy”. Im mniej praktykowana jest komunikacja tym więcej nieporozumień i napięć między jej uczestnikami.Dodatkowo brak wsparcia opiekuna w trudnych dla psa sytuacjach może również pogłębić problem np. gdy pupila atakuje natarczywy pies właściciel machnie ręką mówiąc tylko: “da sobie radę ” lub “musi nauczyć się bronić’ .
Nieodpowiednia socjalizacja np. pozwalanie na kontakt z każdym napotkanym psem, może prowadzić do nadmiernej ekscytacji na widok innego psa, która może się przerodzić w frustracje .
Większość właścicieli psów, które mają problem z komunikacją unika kontaktów z innymi w obawie, że może stać się coś złego, co prowadzi do jeszcze większej izolacji psa i jeszcze mniejszych umiejętności społecznych.
Zderzamy się z efektem toczącej się kuli śnieżnej. Problem zamiast wygasać zaczyna eskalować.
Naprzeciw takim problemom wychodzi szkolenie “Socjalizacja – Komunikacja” pomagająca nauczyć psa na nowo komunikowania się z innymi psami i zastąpić zachowania agresywne – przyjaznymi lub neutralnymi.
Dzięki odpowiedniemu kierowaniu przez trenera przebiegiem spotkania, psy uczą się rozumieć i szanować sygnały wysyłane przez inne psy obecne na sesji, a także wysyłać im komunikaty, które zostaną właściwie zrozumiane i uszanowane .
Dodatkowo właściciel uczy się rozumieć mowę ciała psa psa, aby w odpowiednim czasie zareagować nie dopuszczając do konfliktów między psami.
Chcesz dowiedzieć się więcej o agresji u psów? Sprawdź nasze kursy!
Grzegorz Szopa – trener Wesołej Łapki w Warszawie (Wiązowna, Wawer)