Adopcja psa ze schroniska

Adopcja psa ze schroniska

Pies ze schroniska może stać się najwierniejszym przyjacielem każdego człowieka. Decyzja o adopcji psa musi być przemyślana – żaden zwierzak nie jest zabawką, wymaga troski, poświęcenia mu czasu, staje się pełnoprawnym członkiem rodziny. Przed wizytą w schronisku warto jest skonsultować temat adopcji ze wszystkimi domownikami – ma to wykluczyć wszelkie negatywne postawy wobec psa i zapewnić mu pełną opiekę. Jeśli ktoś nie ma czasu na spacery z psem, niech lepiej rozważy zaprzyjaźnienie się ze zwierzęciem, które nie wymaga aż takiej uwagi i zaangażowania.

Pierwsza wizyta w schronisku

Jeśli schronisko prowadzi witrynę internetową lub profil w mediach społecznościowych i na bieżąco aktualizuje informacje o zwierzętach, to dobrą praktyką jest zapoznanie się z opisami psów i skontaktowanie się z wolontariuszami. Osoby zainteresowane adopcją powinny wybrać kilka psów na postawie fotografii – chodzi tutaj o to, że pracownicy schronisk zazwyczaj nie chcą wpuszczać ludzi na teren, gdzie są boksy ze zwierzętami, gdyż może to negatywnie wpłynąć na ich zachowanie. Dobrze jest umówić się na pierwszy spacer z psem – można wtedy zaobserwować jego zachowanie, chociaż to jeśli pies długo przebywa w schronisku, może wcale nie odzwierciedlać jego prawdziwej natury. Trzeba być przygotowanym na to, że pies może być brudny, a jego zapach może nie być przyjemny.

Czego można spodziewać się po psie ze schroniska?

Zwierzę może być po różnych przejściach – w wielu przypadkach schronisko nie zna przeszłości psa, nie są znane jego traumy i reakcje na dzieci czy dorosłych ludzi. Niektóre psy mogą dokonywać zniszczeń podczas nieobecności opiekunów w domu – ma to związek z lękiem separacyjnym, co będzie wymagać wsparcia behawiorysty. Często jednak z psem nie ma większych problemów, jeśli człowiek i jego nowy przyjaciel będą chcieli się ze sobą “dogadać”. Na pewno trzeba dać psu na przyzwyczajenie się do nowego domu – może się pojawić problem załatwiania potrzeb fizjologicznych w domu, ale temu nie ma co się dziwić, gdyż psy całymi dniami przesiadują w schroniskowych boksach i mało kiedy wychodzą na spacery. Pies będzie potrzebował swojego legowiska, miski i dostępu do świeżej wody.

Pies to nie tylko przyjemny obowiązek

Trzeba pamiętać, że z psem trzeba wychodzić 2 – 3 razy dziennie na spacer. Jeśli jest to pies rasowy – warto jest znać wymagania rasy względem ruchu (na przykład swego czasu modne były psy husky, które często trafiały do schroniska, bo opiekunowie nie byli w stanie zapewnić im spacerów długodystansowych w postaci 10 km dziennie, przez co psy niewłaściwie zachowywały się w domach). Pies musi mieć swoją obrożę lub szelki oraz smycz i kaganiec. Zwierzę wymaga okresowych szczepień (przeciwko wściekliźnie i chorobom zakaźnym). Jeśli zachoruje trzeba zaprowadzić je do weterynarza. Podstawą zdrowia każdego psa jest właściwie dobrana karma (w zależności od wieku, rodzaju aktywności, nietolerancji składników pokarmowych).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *