Adopcja psa ze schroniska

Adopcja psa ze schroniska

Pies ze schroniska może stać się najwierniejszym przyjacielem każdego człowieka. Decyzja o adopcji psa musi być przemyślana – żaden zwierzak nie jest zabawką, wymaga troski, poświęcenia mu czasu, staje się pełnoprawnym członkiem rodziny. Przed wizytą w schronisku warto jest skonsultować temat adopcji ze wszystkimi domownikami – ma to wykluczyć wszelkie negatywne postawy wobec psa i zapewnić mu pełną opiekę. Jeśli ktoś nie ma czasu na spacery z psem, niech lepiej rozważy zaprzyjaźnienie się ze zwierzęciem, które nie wymaga aż takiej uwagi i zaangażowania.

Pierwsza wizyta w schronisku

Jeśli schronisko prowadzi witrynę internetową lub profil w mediach społecznościowych i na bieżąco aktualizuje informacje o zwierzętach, to dobrą praktyką jest zapoznanie się z opisami psów i skontaktowanie się z wolontariuszami. Osoby zainteresowane adopcją powinny wybrać kilka psów na postawie fotografii – chodzi tutaj o to, że pracownicy schronisk zazwyczaj nie chcą wpuszczać ludzi na teren, gdzie są boksy ze zwierzętami, gdyż może to negatywnie wpłynąć na ich zachowanie. Dobrze jest umówić się na pierwszy spacer z psem – można wtedy zaobserwować jego zachowanie, chociaż to jeśli pies długo przebywa w schronisku, może wcale nie odzwierciedlać jego prawdziwej natury. Trzeba być przygotowanym na to, że pies może być brudny, a jego zapach może nie być przyjemny.

Czego można spodziewać się po psie ze schroniska?

Zwierzę może być po różnych przejściach – w wielu przypadkach schronisko nie zna przeszłości psa, nie są znane jego traumy i reakcje na dzieci czy dorosłych ludzi. Niektóre psy mogą dokonywać zniszczeń podczas nieobecności opiekunów w domu – ma to związek z lękiem separacyjnym, co będzie wymagać wsparcia behawiorysty. Często jednak z psem nie ma większych problemów, jeśli człowiek i jego nowy przyjaciel będą chcieli się ze sobą “dogadać”. Na pewno trzeba dać psu na przyzwyczajenie się do nowego domu – może się pojawić problem załatwiania potrzeb fizjologicznych w domu, ale temu nie ma co się dziwić, gdyż psy całymi dniami przesiadują w schroniskowych boksach i mało kiedy wychodzą na spacery. Pies będzie potrzebował swojego legowiska, miski i dostępu do świeżej wody.

Pies to nie tylko przyjemny obowiązek

Trzeba pamiętać, że z psem trzeba wychodzić 2 – 3 razy dziennie na spacer. Jeśli jest to pies rasowy – warto jest znać wymagania rasy względem ruchu (na przykład swego czasu modne były psy husky, które często trafiały do schroniska, bo opiekunowie nie byli w stanie zapewnić im spacerów długodystansowych w postaci 10 km dziennie, przez co psy niewłaściwie zachowywały się w domach). Pies musi mieć swoją obrożę lub szelki oraz smycz i kaganiec. Zwierzę wymaga okresowych szczepień (przeciwko wściekliźnie i chorobom zakaźnym). Jeśli zachoruje trzeba zaprowadzić je do weterynarza. Podstawą zdrowia każdego psa jest właściwie dobrana karma (w zależności od wieku, rodzaju aktywności, nietolerancji składników pokarmowych).

Facebook

By loading the post, you agree to Facebook's privacy policy.
Learn more

Load post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *