Zapraszamy na:

Webinar "Na czym polega praca trenera i behawiorysty?"

10 Października 2018 20:00

Kontakt | biuro: 793585553

Porady i wychowanie psów

Wyznaczanie granic

Wyznaczanie granic

Mała się rozkręca. Dzisiaj rano już nie była taka ostrożna i delikatna jak poprzednio. Dzień zaczęła od rundy z zabawkami, które roznosiła po całym domu oraz od próby gryzienia gałki od szuflady. Na szczęście takie gryzienie bardzo łatwo jest w tym wieku opanować po prostu przekierowując zainteresowanie psa na zabawkę lub gryzak. Frelka dostała więc gryzaczek dostosowany do jej wieku - czyli malutki, a Irda dostała większy. Frela dość szybko poradziła sobie z gryzakiem i zaczęła się irytować, że Irda ma jeszcze coś do obgryzania, a ona nie. Widać było, że się frustruje, zaczęła szczekać i negocjować po swojemu z Irdą, aby dostać to, na co ma ochotę. Co zrobiła Pani Profesor Irda - zapytacie?

NIC! Gdy szczeniak był za blisko raz tylko lekko warknęła, a potem zajęła się obgryzaniem kostki zupełnie ignorując szczekanie i zaczepki. Po mniej więcej kwadransie Frela zrozumiała, że metoda wybrana przez nią na osiągnięcie swoich zachcianek nie jest skuteczna i położyła się spokojnie. Niesamowite są pokłady cierpliwości i kompetencji mojej Irdy. Ona doskonale wie co powinna zrobić i w którym momencie. Po zjedzeniu kości wstała i wyszła zupełnie ignorując Frelkę.

To, co Irda zrobiła z nachalną Frelą nazywam aktywnym ignorowaniem. Zazwyczaj przedstawia się ignorowanie jako całkowity brak uwagi i nieinteresowanie się tym, co robi szczeniak. Tymczasem aktywne ignorowanie polega na zajmowaniu się swoimi sprawami przy jednoczesnej uwadze skierowanej w stronę szczeniaka. Dzięki temu zawsze można reagować adekwatnie do tego co się dzieje. Z kolei nadmierne zwracanie uwagi na zachowanie, które nam się nie podoba może być odebrane jako wzmocnienie (nagroda) i mały piesek będzie je powtarzał aby zyskać jeszcze więcej uwagi. Kto powiedział, że zajmowanie się szczeniakiem jest łatwe? ;)

Tutaj jest filmik https://youtu.be/Danb-suPTPA


Skrzynki socjalizacyjne
Wujcio Krzysiek z wizytą

Podobne wpisy

 
Początek strony